Zakochanie się może wywołać nie tylko takie samo uczucie euforii jak zażywanie kokainy, ale także wpływa na intelektualne obszary mózgu. Naukowcy odkryli również, że zakochanie się trwa tylko około jednej piątej sekundy.
Fińscy badacze z Uniwersytetu w Turku wykazali, że uwalnianie endorfin w mózgu wywołane wysiłkiem fizycznym zależy od intensywności ćwiczeń. Oznacza to, że takie treningi jak HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności) istotnie poprawiają nasz nastrój.
Kiedy jesteśmy zestresowani, wielu z nas sięga po niezdrową żywność. Jednak nowe badania na Uniwersytecie Colorado Boulder sugerują, że ta strategia może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego.
Relacje społeczne wpływają na zdrowie fizyczne. Teraz odkryto, że to, jakie masz emocje i oceny co do związków z bliskimi ci ludźmi, może wpływać na funkcjonowanie twojego organizmu
Chociaż stymulujące umysł czynności i doświadczenia życiowe mogą poprawić funkcje poznawcze, w tym pamięć, stres zaburza tę korzystną relację.
Krótkotrwały stres trwający zaledwie kilka godzin może zaburzyć komunikację komórek mózgowych w obszarach związanych z uczeniem się i pamięcią.
Psycholodzy odkryli, że stres w obliczu niesprawiedliwości może skłonić nasz mózg w stronę altruizmu.
W wyjątkowo gorące letnie dni w USA odnotowano zwiększone ryzyko wizyt na izbach przyjęć z powodu kryzysów psychicznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, stanami lękowymi, stresem i nie tylko.
Trening mentalny zmniejsza stężenie hormonu stresu, kortyzolu, we włosach - ilość tego związku w organizmie i nasilenia problemów emocjonalnych są ze sobą powiązane.
Obecnie nie jest znany sposób zapobiegania rozwojowi choroby Alzheimera u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (mild cognitive impairment, MCI). Okazuje się jednak, że pomocna może tu być medytacja uważności.
Czy zawsze chcemy, aby ludzie okazali empatię? Okazuje się, że nie, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Jakkolwiek empatia jest często przedstawiana jako cnota, ludzie, którzy ją okazują, niekoniecznie są postrzegani przychylnie.
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii odkryli kolejny powód, dla którego warto zwracać większą uwagę na zdrowie psychiczne: jest ono ściśle powiązane ze zmianami poziomu ciśnienia krwi i tętna.
Niektóre zaburzenia neurologiczne można złagodzić poprzez fotobiomodulację - nieinwazyjną technikę polegającą na zastosowaniu światła o niskim natężeniu dla stymulacji pewnych funkcji w określonych obszarach ciała.
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, częściowo poprzez osłabianie sygnalizacji związanej ze stresem w mózgu.