Ekstrakt ziołowy z żółtokwiatowej rośliny górskiej, pochodzącej z arktycznych obszarów Europy i Azji, zwiększył długość życia muszek owocowych, informują badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Jeśli chodzi o twoje zdrowie, gotowość do udzielenia wsparcia współmałżonkowi, przyjaciołom, czy rodzinie może być równie ważna jak otrzymanie pomocy, mówią uczeni.
Osoby, które mają bardzo wysokie poczucie odpowiedzialności, są podatne na rozwój zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (Obsessive Compulsive Disorder, OCD) lub uogólnionego zespołu lękowego (Generalized Anxiety Disorder, GAD).
Jeśli sądzisz, że życie jest teraz bardziej stresujące niż kilkadziesiąt lat temu, nie jesteś sam/a. Jeszcze zanim koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać po świecie, badania wykazały, że życie może być teraz bardziej stresujące niż w latach 90-tych dwudziestego wieku.
Posiadanie zwierzaka, takiego jak pies lub kot, szczególnie przez dłuższy okres (co najmniej pięć lat) może wiązać się z wolniejszym osłabianiem się funkcji poznawczych u osób starszych.
Ryzyko zawału serca wzrasta nawet 8,5 razy w ciągu dwóch godzin po wybuchu gniewu.
Zielone otoczenie „chroni" przed udarem, zaś narażenie na zanieczyszczenia środowiska znacznie zwiększa zagrożenie udarem niedokrwiennym.
Słynny tekst z piosenki: „Don't worry, be happy" („Nie martw się, bądź szczęśliwy/a") to coś więcej niż slogan - ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Eksperci podają coraz więcej dowodów na związek między optymizmem i zdrowym starzeniem się.
Wszyscy w napięciu obserwujemy rosyjską napaść na Ukrainę. Już widać pierwsze przerażające zniszczenia. Wojna ma wielorakie tragiczne skutki, w tym - jak się okazuje - niszczy nasze zdrowie także w dłuższej perspektywie. Życie w strefie wojennej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru wśród cywilów, także wiele lat po zakończeniu konfliktu.
Przekonanie, że dobre samopoczucie może być dobre dla zdrowia, nie jest nowe, postanowiono jednak naukowo sprawdzić, na ile można je uznać za uprawomocnione. Przejrzano wyniki badań dotyczącego tego, jak pozytywne emocje mogą wpływać na wyniki zdrowotne w późniejszym okresie.
Ludzie, którzy doświadczyli nasilonego stresu, lęku i depresji na początku pandemii, byli bardziej narażeni na zachorowanie na COVID-19.
Program redukcji stresu w oparciu o uważność (mindfulness-based stress reduction, MBSR) daje korzyści pacjentom z przewlekłym bólem i depresją, prowadząc do znacznego osłabienia dolegliwości bólowych, a także poprawy nastroju i zdolności funkcjonalnych
Stres może osłabiać pamięci krótkotrwałą u osób starszych.
Powszechnie uważa się, że stres przyczynia się do nasilonego picia alkoholu. Sądzi się, że napoje wyskokowe zmniejszają napięcie wywołane przez stres, a także łagodzą nieprzyjemne objawy lęku. Jak się okazuje, niepokój i lęk stanowią silniejsze predyktory ryzykownego picia.
Osoby o niskiej samoocenie mogą czuć się bezbronne w swoim związku, w tym nie mieć pewności co do wsparcia i miłości partnera. W serii badań holenderscy psychologowie społeczni pokazali, że ludzie o niskiej samoocenie żałują poświęceń dla związku, ponieważ nie czują się doceniani lub wspierani przez współmałżonka.