Aktywne spędzanie wolnego czasu ma wiele zalet, pozwala cieszyć się sprawnością fizyczną przez dłuższy czas, zmniejsza ryzyko wielu chorób.
Psychoterapia, to – jak ją określił francuski psycholog Pierre Janet - zastosowanie wiedzy psychologicznej do leczenia różnych chorób. Choć technik psychoterapeutycznych jest wiele, element spajający je stanowi kontakt międzyludzki. Jak szacuje WHO, 10-15% członków każdego społeczeństwa potrzebuje jakiejś formy psychoterapii. W Polsce z roku na rok psychoterapia staje się coraz popularniejsza. Z danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że w ostatnich latach zgłasza się o 15 – 20 % więcej pacjentów niż w latach 90-tych.
Naukowcy kolejny raz potwierdzili, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Brzoskwiniowe drzewka uprawiane są od niepamiętnych czasów. W starożytnych Chinach otaczano te owoce czcią i traktowano jak relikwię, ich rysunkiem ozdabiano ściany świątyń, a do dziś uważane są tam za symbol długowieczności. Nie każdy jednak wie, że już dwa tysiące lat temu doceniano lecznicze właściwości brzoskwiń i szeroko stosowano je zarówno w medycynie, jak i kosmetyce.
Ogromne znaczenie w zachowaniu jak najdłużej młodego wyglądu ma również, poza zdrowym trybem życia, to jak odżywiamy i dbamy o skórę wspomagając jej pielęgnację od wewnątrz.
Tlen jest nam niezbędny do życia, ale okazuje się, że wykorzystujemy jedynie 1/4 tlenu wdychanego z powietrza. Czasem jest go jeszcze mniej, na przykład w sytuacjach stresowych, w czasie zmagania się z chorobami, w przypadku zaburzeń snu oraz wraz z upływającym wiekiem. Airnergy, czyli zabieg optymalnego przyswajania tlenu, jest już dostępny w Polsce.
Owoce są bogate w witaminy, minerały oraz błonnik, ochronne proteiny dla organizmu. Są bogate w antyoksydanty, takie jak witamina A, C i E, pozwalające nam chronić się przed wolnymi rodnikami, pojawiającymi się w wyniku palenia papierosów, stresu, wystawiania się na promieniowanie słoneczne oraz zanieczyszczenia. Fakty te są odpowiedzialne za niszczenie komórek, w wielu przypadkach nieodwracalne.
Melatonina to hormon "szczęścia" produkowany przez szyszynkę, czyli gruczoł dokrewny znajdujący się w centralnej części mózgu. Wydzielanie melatoniny zmniejsza się w ciągu życia człowieka, a jej produkcja jest najniższa w podeszłym wieku.
Depresja czasami postrzegana jest jako normalny objaw starzenia. To niepokojące, bowiem pozostawiona bez leczenia potęguje prawdopodobieństwo niepełnosprawności, umieszczenia w domu opieki, czy nawet śmierci.
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD - Age-related Macular Degeneration) jest obecnie uznawane za najczęstszą przyczynę nabytej ślepoty u osób po 50 roku życia w krajach rozwiniętych i jest główną przyczyną całkowitej utraty wzroku u osób starszych. Z badania świadomości AMD wśród społeczeństwa i lekarzy w 2007 r., przeprowadzonego w Polsce wynika, że do okulisty zgłaszają się najczęściej osoby po 50 roku życia. Stanowią oni 55% wszystkich pacjentów tych lekarzy.
Mamy powody do dumy, po raz pierwszy historii nasza drużyna piłkarska zakwalifikowała się do finałów Mistrzostw Europy. Już wkrótce będziemy mogli podziwiać wyczyny Polaków na Euro 2008, które odbędzie się w Austrii i Szwajcarii. Jednakże, okazuje się, że kibicowanie to nie tylko frajda, może wręcz stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, miłość do sportu może skutkować problemami kardiologicznymi.
Co roku z niecierpliwością wyglądamy wiosny, nie mogąc się po długiej zimie doczekać słońca, ciepła, świeżych warzyw i owoców. Wielu z nas odczuwa jednak nieprzyjemne skutki tej nagłej zmiany aury...
Nerwicami (lub: neurozami) określa się zespół zaburzeń psychicznych o rozmaitej symptomatyce. Zaburzenia nerwicowe stanowią zespoły dysfunkcji narządów, psychogennych zaburzeń emocjonalnych, nieprawidłowości procesów psychicznych oraz patologicznych zachowań, które pojawiają się w tym samym czasie i są ze sobą powiązane.
Nasze życie nabiera coraz większego tempa. Intensywna praca, dostosowanie się do nowych sytuacji i szybkie podejmowanie ważnych decyzji to sytuacje powodujące stres. W sytuacjach stresowych naszemu organizmowi szczególnie potrzebny jest „pierwiastek spokoju”, czyli magnez.
Częstość występowania bezsenności zwiększa się z wiekiem, cierpi na nią 12-40% osób powyżej 65-go roku życia. Ludzie w podeszłym wieku uskarżają się najczęściej na zaburzenia utrzymania snu i zbyt wczesne budzenie się. Niektóre przypadki bezsenności wynikają jednak ze złej higieny snu i zbyt małej aktywności, te da się wyleczyć.