Interakcje z przyjaciółmi i rodziną mogą pomóc nam zachować zdrowie, ponieważ wzmacniają nasz układ odpornościowy i zmniejszają ryzyko chorób takich jak choroby serca, udar i cukrzyca typu 2.
Długotrwały stres sprzyja zawałom - poziom hormonu stresu (kortyzolu) wzrasta w miesiącach poprzedzających zawał.
Występowanie objawów COVID-19 wiąże się z gorszym zdrowiem psychicznym i niższą satysfakcją z życia.
Cierpliwość - podobnie jak jej odpowiednik, niecierpliwość - zawsze była rodzajem koncepcji „wiem, kiedy to postrzegam". Postanowiono sprawdzić, czym w istocie cierpliwość jest.
Muzyka może zmniejszyć niepokój i pobudzenie u osób z zaawansowaną demencją.
Im dłużej dana osoba sprawuje opiekę na kimś bliskim tym silniej zmniejsza się jego/jej poczucie dobrostanu.
Dźwięki wytwarzane przez ruch pojazdów, mogą osłabiać pozytywny wpływ krajobrazów dźwiękowych przyrody na poziom stresu i niepokoju ludzi.
Napój kakaowy bogaty w flawanole może chronić naczynia krwionośne organizmu nawet po spożyciu pokarmu o wysokiej zawartości tłuszczu.
Odkryto, że stres zmienia sposób, w jaki nasz mózg koduje i odzyskuje negatywne wspomnienia. Opracowano też obiecujący nowy sposób na przywrócenie właściwej specyfiki pamięci u osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Przez lata badania wykazały, że samotni seniorzy są bardziej narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych i choroby takie jak choroba Alzheimera. Jednak badania te ogólnie traktowały samotność jako stałą cechę czyjegoś życia, tymczasem jej poziom zmienia się z dnia na dzień, a nawet w ciągu jednego dnia. W różnych chwilach samotność i sprawność poznawcza wydają się mieć złożony związek, który może się wzajemnie wzmacniać, uważają eksperci z Penn State College of Health and Human Development.
Odkryto istotną rolę, jaką mikrobiota jelitowa odgrywa w regulacji reakcji na stres poprzez interakcję z rytmem dobowym organizmu.
Jeśli twój partner jest szczęśliwy, ty też masz lepszy nastrój i nie tylko - okazuje się, że taka sytuacja może też pomóc nam radzić sobie ze stresem, zwłaszcza gdy się starzejemy.
Jeśli szybko się starzejesz, być może wynika to obojętności twoich rodziców wobec ciebie. Niesprzyjający rozwojowi dziecka styl rodzicielstwa może mieć kilka negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla dzieci, nawet w wieku dorosłym. Badanie wykazało, że telomery - ochronne „nasadki" na końcach nici DNA - osób, które uważały styl rodzicielstwa swoich matek za „zimny", były średnio o 25 proc. mniejsze w porównaniu do osób, które zgłosiły, że ich mamy otaczały ich odpowiednią troską.
Zespół deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) jest zazwyczaj uważany za chorobę wieku dziecięcego. Jednak coraz więcej dorosłych zdaje sobie sprawę, że ich problemy z uwagą, koncentracją i niepokojem mogą być w rzeczywistości niezdiagnozowanym ADHD.
Nad wieloma osobami z demencją nieformalną opiekę sprawują członkowie rodziny lub przyjaciele. To zaś często wiąże się z nasilonym obciążeniem (obejmującym aspekty emocjonalne, fizyczne i finansowe), stresem i gorszym zdrowiem fizycznym opiekuna.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem