Zdolność do odrzucania natrętnych negatywnych myśli zależy m. in. od doświadczeń i osobowości. Okazuje się, że znaczenie ma tu również to, jak się sypia.
Jak wynika z nowych badań, osoby, którym udało się wyleczyć z Covid-19, mogą doświadczać objawów, które wskazują na zespół stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder, PTSD).
Jakość twojego snu przekłada się nie tylko na poziom energii w kolejnym dniu - ma wpływ również na to, jak silny ogarnia cię lęk.
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni", głosi popularne powiedzenie i okazuje się, że jest w tym sporo prawdy. Trudne doświadczenia w istocie sprawiają, że jesteśmy „mocniejsi".
Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) może spowodować przyspieszone starzenie, wynika z najnowszych badań.
Nowe badania wykazały związek między nagłą śmierci bliskiej osoby i rozwojem takich zaburzeń, jak: mania, pourazowy zespół stresu, depresja.
Sen może pomóc mózgowi poradzić sobie z bolesnymi wspomnieniami.
Sen może pomóc mózgowi radzić sobie z bolesnymi wspomnieniami. Jeśli ktoś doznał poważnej emocjonalnej traumy, prawdopodobnie będzie o tym pamiętać kładąc się do łóżka - intensywność analizy i odczuwania tego, co złe, ma miejsce w ramach przetwarzania czy przepracowania bólu.
Kiepski nastrój i zaburzenia lękowe okazują się być powszechne wśród osób w podeszłym wieku, dotyczy to zwłaszcza kobiet, wynika z raportu opublikowanego w majowym numerze "Archives of General Psychiatry".
Zmiany klimatu mogą mieć poważny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie, ale jak dotąd to ważne zagadnienie było przedmiotem tylko nielicznych badań - jak piszą Lisa Page i Louise Howard z Instytutu Psychiatrii przy Kings College London w Wielkiej Brytanii.