Istnieje bardzo silny związek między przewlekłym bólem a depresją i lękiem. Naukowcy z Johns Hopkins Medicine ustalili, że 40 proc. osób cierpiących na przewlekły ból doświadcza klinicznie istotnych objawów depresji i lęku. Najbardziej narażone grupy to kobiety, młodzi dorośli oraz osoby z fibromialgią.
Kobiety o prawidłowej masie ciała, które są bardziej podatne na stres, mają większe skłonności do gromadzenia nadmiernej tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha oraz wyższy poziom kortyzolu - hormonu stresu, wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Yale.
Według Światowej Organizacji Zdrowia około 3,9 proc. światowej populacji doświadczyło zespołu stresu pourazowego (PTSD) w pewnym momencie swojego życia.
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, częściowo poprzez redukcję sygnalizacji związanej ze stresem w mózgu.
Niektórzy ludzie żyjący w chronicznym stresie mają większe ryzyko udaru, ostrzegają medycy.
Na Uniwersytecie w Portsmouth oceniono związek między wysoką impulsywnością a nudą, aby lepiej zrozumieć, co skłania ludzi do podejmowania pochopnych i czasem niezdrowych decyzji.
Kilkutygodniowy program antystresowy pomógł seniorom osłabić stres i poprawił ich stan emocjonalny.
Co sprawia, że niektórzy pracownicy skupiają się na przyszłości, podczas gdy inni wydają się tkwić w przeszłości? Jak ten wybór wpływa na pracę, stres i interakcje z innymi? Nowe badanie ponad 600 pracowników w zawodach fizycznych i umysłowych porównało osoby bardziej skłonne do myślenia o przeszłych problemach w pracy z osobami bardziej skupiającymi się na przyszłości.
Lęk, autyzm, schizofrenia i zespół Tourette'a mają swoje własne charakterystyczne cechy, ale czynnikiem łączącym te i większość innych zaburzeń psychicznych są zaburzenia rytmu dobowego, mówią eksperci z University of California, Irvine.
Morsowanie stało się bardzo popularne w ostatnich latach. Eksperci postanowili więc naukowo sprawdzić, na ile może być przydatne dla zdrowia.
Interakcje z przyjaciółmi i rodziną mogą pomóc nam zachować zdrowie, ponieważ wzmacniają nasz układ odpornościowy i zmniejszają ryzyko chorób takich jak choroby serca, udar i cukrzyca typu 2.
Długotrwały stres sprzyja zawałom - poziom hormonu stresu (kortyzolu) wzrasta w miesiącach poprzedzających zawał.
Występowanie objawów COVID-19 wiąże się z gorszym zdrowiem psychicznym i niższą satysfakcją z życia.
Cierpliwość - podobnie jak jej odpowiednik, niecierpliwość - zawsze była rodzajem koncepcji „wiem, kiedy to postrzegam". Postanowiono sprawdzić, czym w istocie cierpliwość jest.
Muzyka może zmniejszyć niepokój i pobudzenie u osób z zaawansowaną demencją.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem