Niespokojny sen, ból brzucha, potliwość dłoni czy ogólne rozdrażnienie, to dolegliwości, które mogą występować przed wizytą u dentysty. Jednak to przede wszystkim sygnał, że prawdopodobnie cierpisz na dentofobię.
Wraz z upływem czasu zmienia się wrażliwość na emocje. Badacze z McLean Hospital w Belmont mówią, że osoby w młodszym wieku bardziej koncentrują się na negatywnych emocjach, starsi zaś są wrażliwsi na te pozytywne.
Strach jest naturalną reakcją ludzkiego organizmu na zagrożenie z zewnątrz. Z kolei potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych i uniwersalnych potrzeb człowieka. Czego boimy się najbardziej? Jak wynika z badania zrealizowanego przez GfK na zlecenie Nationale-Nederlanden, ponad 40 proc. Polaków obawia się choroby lub wypadku, które sprawią, że będą ciężarem dla bliskich, również w wymiarze finansowym. Większość naszych obaw wiąże się ze strachem o zdrowie i losy najbliższych.
Uważasz, iż nie jesteś dość dobry/a, by utrzymać stanowisko, zdobyć wymarzoną pracę? Cóż, być może masz rację... ale z większym prawdopodobieństwem po prostu nie doceniasz siebie i fiksujesz się na punkcie zaniżonej samooceny. W każdym razie - jeśli sądzisz, że nie masz dostatecznych umiejętności, by czemuś podołać, postaraj się jednocześnie pamiętać o tych siedmiu poniższych sprawach.
Zarówno na polu rodzinnym, jak i zawodowym od czasu do czasu ktoś nas krytykuje. Z jednej strony rzadko kto umie to zrobić rzetelnie, tzn. odnosząc się do meritum i nie obrazić krytykowanego, z drugiej zaś niewielu z nas potrafi poradzić sobie z negatywnymi ocenami. Naucz się przyjmować krytykę, to wiele ułatwia...
Chcesz dobrze wypaść przed potencjalnym pracodawcą, znajomym, dziewczyną? Uważaj na język ciała. Dzięki niemu, bez względu na wypowiedziane słowa, możesz wiele zyskać, lub wszystko stracić.
Wydaje ci się, że niektóre myśli czy opinie słyszałeś/aś tysiąc razy i doskonale wiesz, na ile są przydatne. Truizmy jednak mają to do siebie, że rzadko je bierzemy na serio - skoro wszyscy je powtarzają, nie ma sensu ich rozważać na nowo. A jednak tkwi w nich „ziarno prawdy", które warto sobie czasem przypomnieć...
Podobno trzeba mieć w życiu cel i uparcie do niego dążyć, bo tylko tak da się go osiągnąć. Podstawowe pytanie brzmi jednak: „jaki?" Ma być jeden czy wiele? Ma dotyczyć wszelkich dziedzin czy tylko wybranych? Ma być bardzo ambitny, czy wystarczy „poprzestać na małym?" Odpowiedź jest prostsza niż można by pomyśleć...
Uczucie smutku długo się utrzymuje i niełatwo się go pozbyć. To dlatego, że zwykle wiąże się z ważnymi, trudnymi emocjonalnie doświadczeniami.
Arystoteles pisał, że człowiek to „zoon politikon", czyli „zwierzę społeczne" i wydaje się, że adekwatnie oddał naszą sytuację, bo niewielu z nas chce żyć w samotności. Do pewnego stopnia chyba każdy niepokoi się możliwością odizolowania, czasem ta obawa jest jednak bardzo silna, wręcz chorobliwa - wówczas mówimy o monofobii.
Różny poziom strachu towarzyszy nam na wszystkich etapach życia. Jest wpisany w codzienność i nie da się go zupełnie wyzbyć. Jeśli doświadczamy go w nadmiarze, jest bardzo uciążliwy, jeśli jednak potrafimy wypracować techniki jego osłabiania, łatwiej się nam żyje. Oto kilka ciekawych faktów na temat lęku.
Każdy od czasu do czasu się czymś niepokoi, ale lęk może stać się trwałym elementem życia i wówczas znacznie obniża jego jakość. Zobacz, w jaki sposób przejawia się zaburzenie, które łączy w sobie strach, niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa.
Pewien Brytyjczyk zmagał się z arachnofobią. Aby go wyleczyć, poddano go operacji wycięcia lewego ciała migdałowatego. W efekcie pacjent stał się osobą zupełnie obojętnie podchodzącą do pajęczaków.
Oksytocyna, zwana hormonem miłości, wywołuje także strach i niepokój. Efekty działania oksytocyny zbadali uczeni z Northwestern University. Większość odpowiedzi na nasze obawy przechodzi przez region mózgu zwany boczną komorą, w którym znajduje się duża liczba receptorów wspomnianego neuroprzekaźnika.
Jeśli traktujesz swojego psa jak członka rodziny, tym bardziej - dla własnego dobra i dla dobra pupila - upewnij się, że umiesz rozpoznać jego zachowanie i zapobiec ewentualnemu atakowi.