Straże miejskie działające w miastach wojewódzkich we właściwy sposób realizują swoje zadania, z efektywnością ich pracy bywa jednak bardzo różnie – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Część straży nie monitorowała stopnia realizacji wykonywanych zadań, co osłabia możliwość skutecznej reakcji na negatywne zjawiska.
Ponad 2,5 mln interwencji przeprowadzili strażnicy miejscy w 2014 roku – wynika z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Nałożono ponad 1,3 mln mandatów na prawie 205 mln złotych. Dwie trzecie wszystkich ujawnionych przez straże wykroczeń dotyczyło tych popełnionych w ruchu drogowym, w tym ponad połowa z nich w oparciu o fotoradary.
Straże miejskie i gminne tracą prawo do używania fotoradarów - prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych. Dodatkowo, wyższe będą również mandaty za przekroczenie prędkości, zostana bowiem powiązane z wysokością średniego wynagrodzenia za ubiegły rok. Za "ciężką stopę" zapłacą więcej recydywiści oraz przekraczający prędkość w obszarze zabudowanym.
Straże miejskie i gminne tracą prawo do używania fotoradarów - zdecydował Sejm. Wyższe będą również mandaty za przekroczenie prędkości. Będą one powiązane z wysokością średniego wynagrodzenia za ubiegły rok. Recydywiści zapłacą więcej, tak samo przekraczający predkość w obszarze zabudowanym.
Dla jednych dokarmianie gołębi w sezonie letnim to ważny gest dobroczynności, ale dla innych główny powód pojawienia się brudu i zarazków na chodnikach, budynkach, pomnikach czy domowych balkonach. Gołębie wpisały się silnie w miejski krajobraz i niestety ich obecność trudno pominąć. Czy straż miejska powinna nakładać kary na dokarmiających ptaki w sezonie letnim?
Każdy długi weekend tradycyjnie wiąże się ze zwiększonym ruchem na drogach, a co za tym idzie również większą aktywnością drogówki. Więcej kontroli to wyższe ryzyko otrzymania mandatu, nie tylko z rąk policjantów. Jakie jeszcze służby mają do tego prawo?