Każdego roku około 100 osób umiera z powodu zatrucia tlenkiem węgla, który pochodzi z niesprawnych instalacji gazowych – podaje Państwowa Straż Pożarna. Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce tuż po zatruciach lekami i alkoholem.
Z powodu wysokich temperatur panujących tego lata w Polsce, tylko w lipcu i sierpniu doszło do ponad 27 tys. 300 pożarów lasów, upraw, traw i nieużytków. To prawie trzy razy więcej niż w trakcie dwóch miesięcy wakacji ubiegłego roku. W akcjach gaszenia pożarów brało udział ok. 1,6 tys. zastępów Państwowej Strazy Pożarnej i ponad 5 tys. strażaków.
Niosą pomoc, ratują zdrowie i dobytek. Są zawsze tam, gdzie potrzebuje ich społeczeństwo. Strażacy. Nic dziwnego, że aż 97 proc. Polaków obdarza ich zaufaniem. 4 maja strażacy obchodzą swoje święto.
Około 2 tys. strażaków pracuje przy usuwaniu skutków wczorajszych nawałnic. Straż pożarna w całym kraju interweniowała łącznie ponad 750 razy, w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i wichurami, jakie wystąpiły ubiegłej doby nad częścią kraju. Strażacy pomagali mieszkańcom głównie w zabezpieczaniu uszkodzonych dachów i usuwaniu z ulic konarów oraz powalonych drzew.
Sejm przyjął dziś ustawę dotyczącą zmian w emeryturach mundurowych. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to funkcjonariusze mundurowi i żołnierze zawodowi, którzy wstąpią do służby w przyszłym roku, będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.
Ratują życie i mienie, czasem ryzykując własne zdrowie i życie. Dziś strażacy obchodzą swoje święto - w dzień swojego patrona, świętego Floriana.
Tylko od początku marca doszło do ponad 27 tysięcy pożarów traw i nieużytków. W marcu w wyniku pożarów spowodowanych wypalaniem traw zmarły trzy osoby, w tym jeden ratownik, strażak-ochotnik.
Silne, huraganowe wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi mogącymi powodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne. Jak ograniczyć te zagrożenia radzi Straż Pożarna.
Przełom zimy i wiosny to okres, w których wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków, spowodowanych wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Za ponad 94% pożarów przy wypalaniu traw odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem wśród wielu rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy. Nic bardziej błędnego, wypalanie niszczy zarówno cenne rośliny, jak i ważne zwięrzęta - informuje Państwowa Straż Pożarna.
Polskie ratownictwo medyczne w dalszym ciągu nie dorównuje europejskim standardom, a głównym jego problemem jest brak koordynacji działań wszystkich służb ratowniczych. Pogotowie, straż pożarna i policja nie współpracują bowiem w ramach jednego centrum powiadamiania ratunkowego - podaje "Życie Warszawy".
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca