Latem stopy nieustannie znajdują się na widoku, dlatego też piękne i zadbane są podstawą. Niestety słońce, wysokie temperatury czy rozgrzane powierzchnie mogą stanowić dla nich wyzwanie i powodować nieprzyjemne dolegliwości.
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że stopy są najmocniej eksploatowaną częścią ciała. Przez wiele godzin, niemal każdego dnia opiera się na nich cały nasz ciężar. Zbyt długie i nierównomierne obciążenie, tarcie czy ucisk może spowodować bolesne zmiany, takie jak odciski i modzele. Tego rodzaju zgrubienia mogą być z kolei przyczyną bólu, który będzie wywoływał uczucie delikatnego dyskomfortu lub znacznie utrudni nam codzienne funkcjonowanie.
Zimą często zapominamy o prawidłowym dbaniu o stopy, te zaś, uwięzione w ciasnych skarpetkach i schowane przed światem w zabudowanych butach, permanentnie narażone są na opuchnięcia, niedotlenienie i przesuszenie. Zanim pierwsze wiosenne temperatury pozwolą na sandałki, klapki czy koturny, warto zatroszczyć się o ich prezencję. Pielęgnacja stóp nie musi być ani bardzo kosztowna, ani szczególnie skomplikowana. Możemy wybrać zarówno profesjonalne zabiegi na stopy w salonach SPA, jak i zadbać o nie w domowych czterech ścianach.
Jest wiele sposobów na utrzymanie nóg w dobrej kondycji. Bez względu na to czy jesteś zapracowaną bizneswoman, młodą mamą, babcią czy studentką pamiętaj, że wystarczy naprawdę niewiele, aby cieszyć się ich pięknem i zdrowiem. O nogi powinno się dbać zawsze, bez względu na wiek, włączając do ich pielęgnacji zarówno zabiegi kosmetyczne, jak i ćwiczenia.
Najbliższe dni upłyną nam pod znakiem upalnej aury. Dla organizmu wysokie temperatury to poważne wyzwanie. Długie przebywanie na słońcu może skutkować odwodnieniem i udarem cieplnym. W takich warunkach cierpią również nasze stopy. Jak przynieść im ulgę i jaką pielęgnację zapewnić im w gorące dni?
Haluksy to schorzenie o charakterze wykraczającym poza medycynę estetyczną. To bolesny problem, do którego przyczyniać się może źle dobrane obuwie każdego typu, nie tylko lubiane przez kobiety szpilki. Nie należy lekceważyć pierwszych oznak haluksów – trzeba zastosować odpowiednią pielęgnację i stosować się do zaleceń ortopedy.
Haluksy, jak potocznie określa się syndrom palucha koślawego, to schorzenie o charakterze wykraczającym daleko poza medycynę estetyczną. Tego typu deformacja stopy z czasem może bowiem wywoływać dotkliwy ból utrudniający nawet normalne chodzenie. A w takim wypadku jedynym wyjściem staje się leczenie operacyjne.
Paluch koślawy czyli „halluks” to mało estetyczny, ale przede wszystkim bolesny problem dużej grupy kobiet. Ta przykra przypadłość to nabyte zniekształcenie stopy, które mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie, a zwłaszcza chodzenie czy dłuższe stanie. Jak zapobiegać powstawaniu „halluksów” i jak leczyć stopy?
Jednym z powikłań związanych z cukrzycą jest zespół stopy cukrzycowej. Jest to choroba niedokrwienia stóp, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do konieczności amputacji kończyny dolnej. Objawami choroby, oprócz bólu, jest łuszcząca i wysuszona skóra, pęknięcia oraz owrzodzenia czy trudne do zagojenia rany. Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, dlatego każdy diabetyk powinien wiedzieć jak odpowiednio dbać o swoje stopy.
Zadbane, zdrowe stopy to powód do dumy. Nie łatwo jednak utrzymać je w dobrej kondycji. Natura przypisała im szereg trudnych zadań i z tego powodu codziennie są narażane na wiele niedogodności. Systematyczna pielęgnacja potrafi jednak przynieść upragnione efekty i sprawić, że bez obaw będziemy je pokazywać w sandałkach każdego dnia lata.
W sobotę, 24 maja 2014 roku, Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej organizuje kolejną odsłonę akcji profilaktycznej „Ocal Nogę”. Na północy Polski – w Poznaniu, na południu – w Krakowie zaprasza na bezpłatne konsultacje specjalistów chorób naczyń. Obok konsultacji lekarskich, będzie można wykonać podstawowe badania diagnostyczne, wziąć udział w spotkaniu z diabetologiem, jak również z pielęgniarką zakresu pielęgnacji stóp.
Maj to zwykle ten miesiąc, w którym po raz pierwszy wyjmujemy z szaf lekkie, odkryte obuwie. Zanim jednak odsłonimy nasze pięty i palce, należy poświęcić im nieco więcej uwagi. Należy pamiętać o tym, że zima nie rozpieszczała naszych stóp, dlatego ich skóra wymaga regeneracji.
Stopy to najczęściej zapominana podczas zabiegów pielęgnacyjnych część ciała. Zimą są na przemian rozgrzane i zmarznięte, a ich skóra staje się wysuszona i szorstka. Jak przywrócić je do formy po zimie i zapewnią kompleksową pielęgnację w najbliższych ciepłych miesiącach.
Zima to niełatwy czas dla skóry stóp, ponieważ narażona jest na duże zmiany temperatury, nadmierne wysuszenie i przegrzanie, przemoczenie, a nawet przemrożenie.
Odkryte sandały, lekkie klapki i uniwersalne japonki. Letnie obuwie pomogło nam przetrwać upalne dni. Niestety, pozostawiło też nieestetyczne ślady na stopach. Przedstawiamy 3 kroki do profesjonalnej regeneracji skóry stóp po lecie.