Osoby, które cierpią z powodu stopy cukrzycowej, powinny szczególnie dbać o nogi zimą.
Zachorowalność na cukrzycę ma globalny wymiar. Licza chorych ciagle rośnie i jeśli nic się nie zmieni, zarówno pacjenci, jak gospodarka znajdą się w obliczu kryzysu.
Możesz o siebie świetnie zadbać - musisz jedynie regularnie robić samodzielny „przegląd" organizmu, a dzięki temu szybko dostrzeżesz ewentualne zagrożenia i będziesz mógł/mogła bezzwłocznie zareagować.
Cukrzyca może się może oznaczać różne powikłania, w tym problemy z nerkami czy tzw. stopą cukrzycową. To ostatnie wiąże się też z zaburzeniami funkcji poznawczych.
Powszechnie znane są powikłania grożące diabetykom, obejmują one m. in. zaburzenia widzenia, niewydolność nerek, stopę cukrzycową. Do tej listy można jednak dodać również szybszą utratę uzębienia.
Ponad 3 miliony Polaków cierpi na cukrzycę. Co roku ponad 20 tysięcy z nich umiera, a główną przyczyną są powikłania choroby. Prawidłowa kontrola cukrzycy, stosowanie się do zaleceń lekarskich i odpowiednie leczenie pozwalają na ograniczenie ryzyka rozwoju powikłań.
Jeśli masz cukrzycę, jednym z pierwszy zaleceń od lekarza z pewnością były zmiany w sposobie odżywiania się - przy tej chorobie takie aspekty stylu życia, jak poziom aktywności fizycznej oraz dieta, mają kluczowe znaczenie.
Jednym z powikłań związanych z cukrzycą jest zespół stopy cukrzycowej. Jest to choroba niedokrwienia stóp, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do konieczności amputacji kończyny dolnej. Objawami choroby, oprócz bólu, jest łuszcząca i wysuszona skóra, pęknięcia oraz owrzodzenia czy trudne do zagojenia rany. Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, dlatego każdy diabetyk powinien wiedzieć jak odpowiednio dbać o swoje stopy.
W sobotę, 24 maja 2014 roku, Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej organizuje kolejną odsłonę akcji profilaktycznej „Ocal Nogę”. Na północy Polski – w Poznaniu, na południu – w Krakowie zaprasza na bezpłatne konsultacje specjalistów chorób naczyń. Obok konsultacji lekarskich, będzie można wykonać podstawowe badania diagnostyczne, wziąć udział w spotkaniu z diabetologiem, jak również z pielęgniarką zakresu pielęgnacji stóp.
Pojawienie się zespołu stopy cukrzycowej to m.in. konsekwencja niedostatecznej kontroli nad cukrzycą. Tymczasem jak wynika z badania „Zdrowa ONA” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter, 35 procent cierpiących na cukrzycę jest zdania, że w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej wystarczy przyjmować jedynie odpowiednie leki wyrównujące poziom cukru we krwi. Tymczasem prócz stosowania leków, kontroli poziomu cukru, należy wprowadzić leczenie miejscowe chorej stopy, która narażona jest na przewlekłe rany.
Osoby starsze borykają się z wieloma problemami, które są dla nich wstydliwe i tym samym sprawiają, że zaczynają się izolować od otoczenia. Jednym z nich są przykre i uciążliwe rany przewlekłe. Niewiele się o nich mówi, a tymczasem problem dotyczy co najmniej 530 tys. osób rocznie (dane Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz na podstawie danych porównywalnych z innych krajów Europy). Dlatego tak ważna jest wiedza nie tylko seniorów, ale także ich opiekunów, na temat leczenia ran i zmniejszenia dyskomfortu osób, które cierpią z ich powodu. O tym m.in. mówią eksperci i organizatorzy kampanii „Zdrowi Wiekowi".
Zespół stopy cukrzycowej stanowi jedno z najczęściej występujących i najpoważniejszych powikłań związanych z rozwojem cukrzycy. Dotyczy 6 do 10 proc chorych. Zaburzenia zaczynają się od problemów z poruszaniem się, a ich efektem może być amputacja. Niemal 50 proc przypadków amputacji nóg w Polsce jest spowodowanych cukrzycą.
Ponad połowa chorych na cukrzycę jako sposób zapobiegania powstawaniu zespołu stopy cukrzycowej wymienia przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza. Znacznie mniej pacjentów upatruje działań profilaktycznych w odpowiednim skracaniu paznokci czy natłuszczaniu stóp. Takie są wyniki badania „Zdrowa ONA” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter. Eksperci programu podpowiadają jakich zasad należy przestrzegać w celu zapobiegania zespołowi stopy cukrzycowej.
Ze względu na miejsce powstawania zespołu stopy cukrzycowej (ZSC) możemy się obawiać, że nawet mała aktywność fizyczna jest szkodliwa. Zastanawiamy się nad tym, czy przejście z jednego pokoju do drugiego nie spowoduje przeciążenia i uszkodzenia stóp, nie mówiąc już nawet o dłuższym spacerze. A jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście trzeba całkowicie zrezygnować z ruchu?
Choroba przewlekła, taka jak cukrzyca, charakteryzuje się tym, że okresy dobrego samopoczucia w procesie leczenia mogą przerywać dni osłabienia, pogorszenie stanu zdrowia, w tym powikłania (jak zespół stopy cukrzycowej). W takich sytuacjach osoba chora może być pełna zwątpienia w sens dalszych starań i przestrzegania zasad przekazanych przez lekarza. Dlatego wsparcie bliskich może być najsilniejszym motywatorem do kontynuowania leczenia – mówi mgr Dorota Gromnicka, psycholog.