Syczysz z bólu, gdy jesz słodki deser, pijesz gorącą kawę lub chrupiesz kwaśne jabłko? To jasne - tak jak większość ludzi na świecie cierpisz na nadwrażliwość zębów. Ta przykra dolegliwość może być jednak leczona.
Kiedyś były oznaką luksusu i prestiżu, a ich liczba wskazywała na to, jak bardzo uśmiechnął się do kogoś los. Czy złote zęby odeszły na dobre w zapomnienie? – Obecnie pacjentom rozwiązania bazujące na złocie czy srebrze kojarzą się z czymś przestarzałym. Można jednak wykorzystać właściwości przeciwbakteryjne tych metali, m.in. tworząc uzupełnienia wyglądające jak naturalne zęby, w których złoto i srebro nie są widoczne – mówi lek. dent. Piotr Ogniewski.
To pytanie retoryczne, czy warto kontrolować stan zdrowia. Nie od dziś wiadomo, że działania prewencyjne są skuteczniejsze i zwyczajnie lepsze niż późniejsze leczenie, które może być skomplikowane, a w wielu wypadkach nawet nieskuteczne.
Chrapanie to poważna dolegliwość, dotykająca coraz więcej ludzi. Jego skutki mogą być bardzo poważne - zarówno społeczne, jak i zdrowotne. Niewiele osób wie, że w walce z chrapaniem pomocna może okazać się wizyta u stomatologa.
Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 33-letnią mieszkankę Sandomierza, która wykonywała zabiegi dentystyczne bez wymaganych uprawnień. Z policyjnych ustaleń wynika, że nielegalną działalność kobieta prowadziła najprawdopodobniej od około roku. Policjanci zabezpieczyli około 200 kart pacjentów. Trwają przesłuchania pacjentów domorosłej "dentystki".
Według badania opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO - World Health Organisation), miliony starszych ludzi na całym świecie nie utrzymuje należytej higieny jamy ustnej. Prowadzi to niejednokrotnie do wielu schorzeń, w tym także całkowitej utraty uzębienia.