Zamiast idealnej bieli, totalna ruina? To możliwe. Wiele osób stosuje rozmaite, często niestandardowe metody na rozjaśnienie zębów. Część z nich, zamiast odbywać się pod okiem profesjonalisty, jest wykonywana samodzielnie tzw. domowymi metodami lub w miejscach do tego nieprzystosowanych. Dowiedz się, co zagraża twoim zębom.
Z analizy przeprowadzonej przez internetowy przewodnik medyczny Go4HealthTravel.com wynika, iż jednym z najbardziej opłacalnych w Polsce, na tle innych krajów jest zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych. Ceny wstawienia implantów stomatologicznych wahają się od 3,9 tys. zł do 5,6 tys. zł. Nad Wisłą tego typu zabieg jest o nawet połowę bardziej opłacalny niż w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii.
Zależy Ci na dobrej prezencji? Zadbaj zatem nie tylko o odpowiedni ubiór czy dobrą fryzurę, lecz także piękny uśmiech, którego podstawą są zadbane zęby bez ubytków. Teraz łatwo to osiągnąć, np. dzięki implantom, które zapewnią komfort i pewność siebie.
Sen dodaje energii ciału i odświeża umysł, zaś jego braki stopniowo wycieńczają organizm i zmniejszają naszą wydolność oraz odporność. Kluczowa staje się wtedy precyzyjna diagnoza, tym bardziej, że nie zawsze powodem zaburzeń snu jest życie w stresie, schorzenia na tle hormonalnym, pokarmowym czy oddechowym. Czasem źródło problemu tkwi… w naszej jamie ustnej i to stomatolog może przynieść nam ulgę oraz przywrócić dobry sen.
Większość osób, które po raz pierwszy wybiera się do stomatologa na ekstrakcję zęba, czyli popularne „rwanie”, przyznaje, że na długo przed wizytą odczuwają ogromny strach. Można go jednak pokonać – przekonuje Tomasz Rabiński, chirurg stomatologiczny z dziesięcioletnim stażem.
5 marca obchodzony jest Dzień Dentysty. Stomatolodzy nie oczekują jednak w tym dniu upominków ani kwiatów. Życzą sami sobie, żeby stan uzębienia Polaków uległ poprawie, bo jak mówią, wciąż jest wiele do zrobienia w tym zakresie.
Zaledwie 10 proc. Polaków korzysta z nici dentystycznych. Jeszcze mniej, bo 5 proc. stosuje płyn do płukania ust – alarmują stomatolodzy. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że samo mycie zębów nie zawsze wystarcza, by zachować zdrowe zęby.
Ponad trzy czwarte osób regularnie odwiedzających gabinet stomatologiczny lubi swojego dentystę – wynika z badań przeprowadzonych na Podbeskidziu. Reszta chodzi bo musi.
Diastema bądź wady zgryzu, mechaniczne uszkodzenia lub ukruszenia zębów, ścieranie się zębów wraz z wiekiem, popękane szkliwo, przebarwienia czy naturalnie ciemny kolor kości – to wszystko powoduje, że uśmiech jest daleki od ideału. Nieraz problemy te poważnie rzutują nie tylko na wizerunek, ale także na zdrowie prowadząc chociażby do powstawania wad zgryzu. Jedna cienka płytka porcelany o grubości mniejszej niż 1 mm może rozwiązać wiele problemów związanych nie tylko z estetyką zębów, ale i ze zdrowiem.
Statystyki nie pozostawiają złudzeń – typowy Kowalski po 35. roku życia ma tylko 21 zębów, chociaż powinien ich mieć 32. Znacznie gorzej jest u starszych Polaków. Jedna czwarta z nich po przekroczeniu 65. roku życia ma tzw. uśmiech Baby Jagi (nie ma ani jednego zęba). Przyczyn trzeba jednak szukać znacznie wcześniej. Zaledwie 7 proc. Polaków czyści zęby po każdym posiłku. Panowie niestety pod tym względem wypadają znacznie gorzej niż panie. Aż 11 proc. z nich nie widziało stomatologa od co najmniej kilku lat, co więcej, 6 proc. od dawna nie widziało nawet szczoteczki do zębów – takie zatrważające dane przytacza portal dentysta.eu. A potem tracimy zęby i nasz uśmiech się starzeje.
Paradontoza, czyli przewlekłe zapalenie przyzębia może nieraz kosztować utratę zęba. Wielu pacjentów sądzi mylnie, że nie ma przed nią ratunku, a tracimy zupełnie zdrowe zęby. Stomatolodzy jednak biją na alarm i mówią wprost: „To choroba, której można zapobiec i którą można wyleczyć”. Pod warunkiem, że nie będzie już za późno.
Polacy bardziej dbają o samochód niż o zęby - wynika z badań przeprowadzonych w Bielsku-Białej i Krakowie. Aż 65% respondentów myje auto raz w miesiącu lub częściej, a tylko co czwarty mężczyzna pamięta o kontrolnych wizytach u dentysty. Dla Polek natomiast zdrowie jest priorytetem.
W letnie upały ponad połowa Polaków nie będzie mogła się delektować lodami i schłodzonymi napojami. Wszystko przez nadwrażliwość zębów, która powoduje przeszywający ból przy kontakcie z zimnem.
Nawet najbielsze zęby pod wpływem kawy, herbaty czy papierosów mogą z czasem zmienić kolor. Dlatego wybielanie uzębienia jest coraz popularniejszym zabiegiem. Ładny uśmiech jest nie tylko oznaką zdrowia – dodaje nam też urody i pewności siebie, a także odmładza. Do śnieżnobiałego uśmiechu dążymy jednak nie zawsze bezpiecznymi drogami. Przed wybielającą kuracją koniecznie skonsultujmy się z lekarzem, który najpierw zbada stan naszych zębów i wyleczy ubytki.
34 proc. Brytyjczyków nie chodzi regularnie do stomatologa, bo ich nie stać, a kolejna jedna trzecia wpadła w długi po sfinansowaniu leczenia stomatologicznego. Na tle obywateli znad Tamizy Polacy wypadają znacznie lepiej, bowiem u nas już ponad 55 proc. pacjentów woli samodzielnie zapłacić za leczenie stomatologiczne, a z roku na rok ta tendencja rośnie.