Przedsięwzięcie „Żywa Biblioteka" rusza w Krakowie. Jego organizatorzy, Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają Czytelników do korzystania z nietypowego Księgozbioru 26 maja.
Fizyczna uroda jest w dzisiejszych czasach ciężarem. Tak przynajmniej twierdzi Colin Firth. Aktor wypowiedział się na temat wpływu hollywoodzkich i modowych trendów na współczesne kanony piękna.
"Nietykalni" zaskakują, zarażają energią i unoszą na skrzydłach optymizmu. W czasie seansu będziecie płakać ze śmiechu, a zaraz po pobiegniecie polecać ten film innym. Nigdy wcześniej nie widzieliście tak bezczelnie trafnej komedii o tak bardzo nieprawdopodobnej przyjaźni kalekiego bogacza i biedaka z przedmieść, która wydarzyła się naprawdę.
Nastawienie większości naszych sąsiadów do Polski jest oceniane przez nas jako przychylne - wynika z sondażu CBOS. Zdaniem opinii publicznej, najbardziej nam przyjaźni są południowi sąsiedzi – Czechy i Słowacja, w dalszej kolejności Niemcy, których stosunek do Polski jest dziś widziany lepiej niż w 2005 roku, i w nieco mniejszym stopniu – bliżej ocen niejednoznacznych – Litwa i Ukraina. Natomiast kraje, które są Polsce najmniej przychylne to Białoruś i Rosja, choć nastawienie tego drugiego jest postrzegane zauważalnie korzystniej niż sześć lat temu.
W tym wyjątkowym dniu warto pomyśleć o relacjach pomiędzy młodymi a starszymi. Edukacja dzieci i młodzieży stanowi o przyszłości naszego społeczeństwa, nie pozwólmy więc by w głowach młodego pokolenia wzrastały błędne stereotypy na temat seniorów, nauczmy ich szacunku i miłości do osób starszych.
Największe zmiany w wizerunku przeciętnego Polaka, jakie zaszły w ciągu ostatnich czterech lat, dotyczą jego materialnego poziomu życia - wynika z badań CBOS.
„Za naszych czasów tego nie było", albo „kiedyś to było nie do pomyślenia" to chyba najpopularniejsze frazy powtarzane przez przedstawicieli każdego starzejącego się pokolenia. Dojrzali najwyraźniej lubią ponarzekać na osoby młodsze, tak przynajmniej wynika z badań.
Po tegorocznej edycji w Toruniu, Poznaniu i Gdańsku czas na Wrocław. Organizatorzy Żywej Biblioteki zapraszają do wrocławskiej Mediateki 11 i 12 czerwca.
Zgryźliwy starzec bywa bohaterem komedii Plauta, znajdziemy go wśród postaci komedii dell'arte, a także współczesnych filmach kinowych i serialach. To wręcz archetypiczna kreacja. W rzeczywistości jednak taki obraz nie jest uprawomocniony. Dojrzali panowie częściej widzą świat w jaśniejszych barwach.
Seniora często postrzega się jako osobę, która najlepsze lata ma już za sobą, a czas który jej pozostał powinna spędzić na bujanym fotelu. Wbrew tej opinii okazuje się jednak, że jesień życia może być wyjątkowym okresem dla każdej osoby. Polski rynek usług dla seniorów w coraz większym stopniu pozwala na przeżycie drugiej młodości na wiele wyjątkowych sposobów.
Przedsięwzięcie „Żywa Biblioteka" rusza w Toruniu. Jego organizatorami są tu Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" oraz Książnica Kopernikańska. 15 października zamiast drukowanych książek, w bibliotece wypożyczyć można będzie... ludzi. Gdzie „poczytać" można taką Książkę? Zaprasza Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Jęczmiennej 23.
Więź między dziadkami i wnukami uważana jest za niezwykłą. Cechuje ją troska, cierpliwość, wyrozumiałość. Relacje między członkami odległych pokoleń mają wiele zalet. okazuje się, że pomagają też burzyć stereotypy na temat starości.
Jak cię widzą tak cię piszą – w oparciu o znaną wszystkim zasadę postanowiono sprawdzić jaki obraz starości pojawia się w polskich mediach. W ramach badań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w programie Komisji Europejskiej Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich 2007 przez cały sierpień analizowano ponad 900 tytułów polskiej prasy, portale internetowe, radio i telewizję.