1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Swięto ustanowione zostało 25 lat temu. Ma ono zwracać uwagę nana problemy i wyzwania związane z rosnącą w nieznanym dotychczas tempie grupą ludzi. Jego celem jest również podkreślenie znaczenia wkładu wnoszonego przez seniorów w kształt i sposób życia społeczeństw oraz walka ze stereotypami dotyczącymi starości.
20 czerwca w Warszawie odbędzie się Parada Seniorów i Piknik Pokoleń 2015. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie wielkiego potencjału społeczności wchodzącej w swoje szóste, siódme czy kolejne dekady życia, a także tych wszystkich, którzy w bliskiej lub dalszej przyszłości zetkną się z wyzwaniami starzenia.
Trzech na czterech Polaków docenia rodzimych przedsiębiorców za to, że to dzięki nim tworzone są miejsca pracy. Równocześnie ponad osiemdziesiąt procent twierdzi, że pensje w polskich firmach są zbyt niskie, a blisko dwie trzecie wątpi w uczciwość rodzimych biznesmenów.
Z rodziną wychodzi się najlepiej na fotografii. Francja widocznie ma coraz większy problem z imigrantami dlatego twórcy postanowili humorystycznie podejść do problemu.
Aż 85 procent Polaków twierdzi, że pomaga osobom starszym. Jednakże wspieramy najczęściej wyłącznie seniorów z naszej rodziny i nawet wówczas ograniczamy się zazwyczaj do sytuacji nagłych, zapominając o codziennej trosce - wynika z badania IBRiS Homo Homini.
Choć finanse to jedna z dziedzin, która historycznie jest zarezerwowana dla mężczyzn, to kobiety coraz częściej i odważniej podejmują świadome decyzje finanse. O tym, czy testosteron rzeczywiście jest niezbędny do sprawnego gospodarowania majątkiem rozmawiamy z dr Lidią D. Czarkowską – psychologiem, socjologiem, wykładowcą i dyrektorem centrum coachingu w Akademii Leona Koźmińskiego oraz Małgorzatą Popielewską, Członkiem Zarządu Union Investment TFI.
Wpływ stereotypów dotyczących wieku na zdolności poznawcze osób starszych jest realny, mówią amerykańscy badacze.
Zdolność do prawidłowej identyfikacji oznak depresji zależy zarówno od płci osoby identyfikującej chorobę, jak i pacjenta, a także od indywidualnych różnic psychologicznych, wynika z badań uczonych z University of Westminster.
Uśmiech jest międzynarodowym sposobem komunikacji - odczytuje się go jako sygnał życzliwości, przychylności, otwartości. Widząc uśmiechającą się na nasz widok osobę, zwykle odwzajemniamy ten serdeczny grymas. Nie dotyczy to jednak ludzi u władzy.
Wyniki sondażu miesięcznika Reader’s Digest wskazują, że Polacy są zdecydowanie bardziej tolerancyjni w kwestii dowcipów niż Niemcy. Częściej jesteśmy skłonni żartować m.in. z kobiet, religii oraz cudzoziemców. Aż 58 proc. Polaków uznało, że każdy temat jest dobry do żartów. Z tym stwierdzeniem zgodziło się jedynie 18 proc. Niemców.
Przedsięwzięcie „Żywa Biblioteka" rusza w Krakowie. Jego organizatorzy, Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają Czytelników do korzystania z nietypowego Księgozbioru 26 maja.
Fizyczna uroda jest w dzisiejszych czasach ciężarem. Tak przynajmniej twierdzi Colin Firth. Aktor wypowiedział się na temat wpływu hollywoodzkich i modowych trendów na współczesne kanony piękna.
"Nietykalni" zaskakują, zarażają energią i unoszą na skrzydłach optymizmu. W czasie seansu będziecie płakać ze śmiechu, a zaraz po pobiegniecie polecać ten film innym. Nigdy wcześniej nie widzieliście tak bezczelnie trafnej komedii o tak bardzo nieprawdopodobnej przyjaźni kalekiego bogacza i biedaka z przedmieść, która wydarzyła się naprawdę.
Nastawienie większości naszych sąsiadów do Polski jest oceniane przez nas jako przychylne - wynika z sondażu CBOS. Zdaniem opinii publicznej, najbardziej nam przyjaźni są południowi sąsiedzi – Czechy i Słowacja, w dalszej kolejności Niemcy, których stosunek do Polski jest dziś widziany lepiej niż w 2005 roku, i w nieco mniejszym stopniu – bliżej ocen niejednoznacznych – Litwa i Ukraina. Natomiast kraje, które są Polsce najmniej przychylne to Białoruś i Rosja, choć nastawienie tego drugiego jest postrzegane zauważalnie korzystniej niż sześć lat temu.
W tym wyjątkowym dniu warto pomyśleć o relacjach pomiędzy młodymi a starszymi. Edukacja dzieci i młodzieży stanowi o przyszłości naszego społeczeństwa, nie pozwólmy więc by w głowach młodego pokolenia wzrastały błędne stereotypy na temat seniorów, nauczmy ich szacunku i miłości do osób starszych.