Wraz z rozwojem naszej cywilizacji wydłuża się długość ludzkiego życia. Abyśmy w pełni mogli korzystać z życia potrzebna jest czasami pomoc ortopedy. Niestety nie zawsze nasze organizmy są w stanie sprostać naszym wymaganiom. Coraz częściej mamy problemy z naszymi stawami.
Naukowcy z Feinstein Institute for Medical Research w stanie Nowy Jork przeprowadzili badania, których wyniki pozwalają wnioskować, że w niedalekiej przyszłości reumatyzm będzie można zablokować.
Stopy to często niedoceniany fragment ciała, jeśli nie sprawiają kłopotu nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi. To błąd - ostrzegają specjaliści, ortopedzi twierdzą, że od stóp zaczyna się dobre samopoczucie.
Zwyrodnienie stawów, choroba dotykająca ok. połowy 50-latków zaczyna się od uszkodzenia chrząstki. Najczęściej uszkodzeniu ulegają stawy lokomocyjne, czyli biodrowe i kolanowe.
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła lata 2000-2010 Dekadą Kości i Stawów. Nie bez powodu. Schorzenia te są obecnie jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, medycznych i ekonomicznych o zasięgu światowym. Tylko w Polsce około 8 milionów ludzi choruje i cierpi z powodu chorób układu mięśniowo - szkieletowego.
Tylko w Polsce około 8 milionów ludzi choruje i cierpi z powodu chorób układu mięśniowo - szkieletowego. Dane statystyczne opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) podają, że od 2000 roku podwoiła się liczba osób powyżej 50 roku życia ze schorzeniami układu mięśniowo - szkieletowego. W krajach wysoko rozwiniętych, choroby stawów stanowią ponad 50 procent przypadków chorób przewlekłych i są najczęstszą przyczyną długotrwałej niezdolności do pracy.
Grupa europarlamentarzystów złożyła do Parlamentu Europejskiego oświadczenie nr 41, dotyczące chorób reumatycznych. Posłowie chcą, aby Komisja Europejska nadała tym schorzeniom status taki, jako mają choroby układu krążenia, nowotwory, AIDS/HIV czy cukrzyca. Wczoraj obchodzony był Światowy Dzień Reumatyzmu.