Zwyrodnienie stawów, czy inaczej choroba zwyrodnieniowa stawów lub też artroza to choroba atakująca chrząstki stawów. Choroba ta dotyka często osoby starsze i w średnim wieku. Kiedyś była traktowana jako naturalny element starzenia się, wynikający ze "zużywania się" stawów. Jednak takie rozumienie tej choroby zostało obalone przez liczne przypadki osób starszych u których choroba ta nie występuje lub występuje w stopniu bardzo nieznacznym a także przypadki wśród osób młodych. Zwyrodnienie stawów jest jednym z najczęściej występujących schorzeń wśród osób starszych o raz w średnim wieku. Według niektórych szacunków, w mniejszym lub większym stopniu choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczyć może nawet połowy osób w wieku powyżej 50 lat. Dane statystyczne pokazują, że zwyrodnienie stawów częściej występuje u kobiet. Artroza najczęściej atakuje obszary najbardziej obciążone podczas codziennego życia i funkcjonowania, czyli stawy kręgosłupa, stawy kolanowe oraz biodrowe. Zwyrodnienie stawów może mieć pierwotne (występujące bez wyraźnych przyczyn) lub wtórne (wywołane uszkodzeniami stawu lub innymi chorobami).
Ugryzienia kotów mogą być bardzo niebezpieczne. Ostre zęby tych zwierząt mogą przenosić trudne do usunięcia bakterie głęboko do skóry i stawów, co zwiększa ryzyko poważnych infekcji.
Jedną z poważnych przyczyn, z powodu których Seniorzy rezygnują z aktywnego udziału w życiu społecznym są uporczywe bóle stawów. W jaki sposób kompleksowo z nim walczyć? 2014 to już drugi rok, w którym wiedzę na ten temat uzyskają uczestnicy bezpłatnych spotkań z fizjoterapeutami organizowanych w kolejnych miastach Polski.
Zwiększone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi przyczynia się do rozwoju dny moczanowej. Puryny – substancje zawarte w pokarmach, wzmacniają produkcję tego kwasu w organizmie. Z tego względu osoby cierpiące na dnę moczanową powinny unikać pewnej grupy produktów. Co jeść, jeśli zmagamy się z tym schorzeniem podpowiadają eksperci programu „Zdrowa ONA”.
Aż 75 procent Polaków twierdzi, że od czasu do czasu dokucza im ból mięśni, kości lub stawów, zaś co trzeci badany przyznaje, że pogarsza on znacząco komfort życia. Co dziesiąty Polak zaznacza, że do wizyty lekarskiej zmusi go ból, który nie ustępuje przez kilka dni – wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie Centrum Medycznego ENEL-MED.
„Zwyczajnie Aktywni” – taką nazwę nosi specjalny projekt, który powstał, aby pomóc realizować zawodowe plany osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenia stawów (RZS). Schorzenie to dotyka ponad 400 tysięcy młodych i aktywnych zawodowo Polaków pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.
Siedzący tryb życia, spędzanie całego dnia za biurkiem, nadwaga i brak aktywności fizycznej sprzyjają problemom ze stawami. Choroby zwyrodnieniowe postrzegane są zwykle jako przypadłość seniorów, ale coraz częściej borykają się z nimi młodzi ludzie. Ból, który towarzyszy temu schorzeniu sprawia, że nawet najprostsze codzienne czynności stają się udręką.
Aż 59% osób starszych odczuwa bóle stawów codziennie lub kilka razy w tygodniu. Celem rozpoczętej właśnie akcji „Rozruszaj stawy", wspieranej eksperckim programem ćwiczeń, jest przywrócenie starszym osobom, cierpiącym na bóle stawów, codziennej sprawności. Kampania promuje kompleksową walkę z bólem stawów, na którą składają się dwa wzajemnie uzupełniające się elementy: aktywność ruchowa oraz stosowanie leków przeciwbólowych.
Wiosna i lato to najlepszy okres na aktywność fizyczną. Parki, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe zapełniają się ludźmi uprawiającymi różne dyscypliny sportu. Co mają zrobić Ci, którym życie utrudniają bóle reumatyczne? Na pewno nie powinni siedzieć w domu.
Glukozamina, suplement który jest powszechnie zażywany przez starszych ludzi w celu regeneracji stawów, może pomóc im żyć dłużej, wykazują badania.
Jesień, nawet przysłowiowa „złota polska", przynosi coraz chłodniejsze dni i nagłe zmiany temperatur, niesprzyjające funkcjonowaniu naszego układu kostno - stawowego. Dlatego właśnie o tej porze roku należy odpowiednio zadbać o sprawność stawów i utrzymanie ich w dobrej kondycji. W tym roku - ze względu na wyjątkowo chłodne i deszczowe lato - warto pomyśleć o tym nawet wcześniej.
Uciążliwy ból trwający wiele godzin, trudności z chodzeniem i wykonywaniem najprostszych czynności. Ponadto zaburzenia snu, ogólne pogorszenie nastroju, często depresja - to objawy, które towarzyszą zaawansowanej chorobie stawów. Pomimo szybkiego rozwoju współczesnej medycyny, jest to wciąż jeden z poważniejszych problemów z jakim spotyka się wiele osób.
Uciążliwy ból trwający wiele godzin, trudności z chodzeniem i wykonywaniem najprostszych czynności. Ponadto zaburzenia snu, ogólne pogorszenie nastroju, często depresja - to objawy, które towarzyszą zaawansowanej chorobie stawów. Pomimo szybkiego rozwoju współczesnej medycyny, jest to wciąż jeden z poważniejszych problemów z jakim spotyka się wiele osób.
Naukowcy z Wlk. Brytanii zidentyfikowali białko, które działa jak "główny wyłącznik" w niektórych leukocytach decydujący, czy stają się one promotorami czy inhibitorami zapalenia. Są przekonani, że ich odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Nature Immunology, pozwolą dopomóc w leczeniu chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, które wiążę się z nadmiernym zapaleniem.
Wyniki nowych badań sugerują, że palenie tytoniu może być odpowiedzialne za ponad jedną trzecią przypadków najbardziej rozpowszechnionej i najostrzejszej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Co więcej wśród osób z podwyższoną podatnością genetyczną na RZS, palenie tytoniu może stać za ponad połową wszystkich przypadków. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Annals of the Rheumatic Diseases dostarczają kolejnego argumentu pracownikom służby zdrowia, aby odradzać palenie tytoniu, zwłaszcza osobom z historią RZS w rodzinie.