Problemy ze stawami – najczęściej kolanowym lub biodrowym – to coraz bardziej powszechna dolegliwość. Wbrew pozorom dotyka ona nie tylko osoby starsze, ale i ludzi młodych, u których bywa następstwem urazów. Od pewnego czasu niewielkie zmiany zwyrodnieniowe, które nie kwalifikują się do operacji, leczy się poprzez iniekcje kwasu hialuronowego.
Dolegliwości związane ze stawem biodrowym dotykają coraz większej grupy osób. Twierdzenie, że jest to problem wyłącznie osób starszych mija się z prawdą, ponieważ może on dotyczyć praktycznie każdego, bez względu na płeć, czy wiek. To co niezwykle istotne, w przypadku tego stawu ból powinien nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u ortopedy.
Choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych to współcześnie jeden z najczęstszych problemów związanych z układem ruchu. Jak pokazują statystyki 60 proc. populacji po 65 roku życia cierpi na szeroko rozumiane zmiany zwyrodnieniowe. Choroba, która może dotyczyć jednego lub obu stawów biodrowych, powoduje postępujące ograniczenie ruchu i dolegliwości bólowe.
Zwykle zaczyna się od bólu w pachwinie i biodrze, który pojawia się po długotrwałym wysiłku. Wkrótce ból daje o sobie znać nawet bez związku z wysiłkiem i utrudnia codzienną aktywność, a później uniemożliwia nawet spokojny sen. Równolegle rozwija się ograniczenie ruchów w stawie, które może doprowadzić do jego całkowitej sztywności. Ten proces w połączeniu ze skróceniem chorej kończyny obciąża kręgosłup, co przysparza choremu dodatkowych cierpień. Znakiem, że staw biodrowy dotknęło zwyrodnienie jest ból związany z chodzeniem, ograniczenie ruchów i skrócenie kończyny.
Zadaniem stawu biodrowego jest przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na kończyny dolne, umożliwiając przy tym ich ruchomość. Z uwagi na duże obciążenia, z czasem chrząstka stawowa może jednak tracić swoje właściwości amortyzujące i zmniejszające tarcie powierzchni stawowych. Mamy wtedy do czynienia z tzw. chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego, którą, zwłaszcza w przypadku mocno zaawansowanych zmian, leczy się poprzez endoprotezoplastykę.
Ta choroba kojarzy się głównie z zaawansowanym wiekiem i procesem starzenia. Zwyrodnienie stawów uchodzi za schorzenie seniorów. Duży wpływ na pojawienie się tej przypadłości ma jednak niewłaściwy tryb życia, który prowadzi do przeciążenia stawów. Szczególnie zagrożone tą chorobą są nasze biodra i kolana.
Maryla Rodowicz ciągle jest bardzo aktywną artystką, bierze udział w licznych wydarzeniach kulturalnych i daje wiele koncertów, ostatnio jednak doskwierają jej problemy zdrowotne.
Jest jedną z najczęstszych dolegliwości biodra, z którą trafiają pacjenci do ortopedów. Zwyrodnienie stawu biodrowego, bo o nim mowa, to choroba charakterystyczna dla osób starszych. Temu schorzeniu towarzyszy ból, który pojawia się zazwyczaj po wzmożonej aktywności fizycznej. Choroba zwykle rozwija się w ukryciu i długo nie daje poważnych objawów.
Osoby, które przeszły operację wymiany stawu biodrowego lub stawu kolanowego, są około 30 razy bardziej narażone na atak serca w ciągu dwóch tygodni po zabiegu w porównaniu do ludzi zdrowych.
Powszechnie wiadomo, że czosnek wykazuje działanie ochronne dla serca. Teraz okazuje się, że wraz z cebulą i porem może pomóc w zapobieganiu choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego.