Wiedeńczycy wydają na buty dwa razy tyle co na słodycze. A Wiedeń jest nie tylko stolicą Austrii, ale i stolicą bakłażanów. Te i inne ciekawostki znaleźć można na 333 stronach pełnych statystyk dotyczących życia naddunajskiej metropolii w 2015 roku.
W 2015 r. w krajach Unii Europejskiej żyło prawie 27 mln osób w wieku 80 lat i więcej. To o 7 mln więcej niż w 2005 roku. Wzrost dotyczył prawie wszystkich krajów UE. Wzrost udziału osób w wieku powyżej 80 lat w krajach Unii Europejskiej (z 4% w 2005 r. do 5,3% w 2015) oznacza, że na każde 20 osób przypada jedna taka osoba. Kobiety stanowią około dwie trzecie osób starszych w UE. Nadreprezentacja kobiet dotyczy wszystkich państw członkowskich UE.
W 2050 r. liczba ludności mieszkającej w Polsce wyniesie 34 mln 856 tysięcy, co w porównaniuz rokiem 2014 oznacza zmniejszenie liczby ludności o 3,15 miliona czyli o 8,3 procent – prognozuje Główny Urząd Statystyczny. Oprócz ujemnego przyrostu naturalnego, będziemy obserwować dalsze niekorzystne z zmiany w strukturze ludności według wieku oraz zmniejszanie się liczebności kobiet w wieku rozrodczym. W 2050 roku osoby w wieku 65 lat i więcej będą stanowiły 31,5 proc. populacji, a ich liczba wzrośnie o 5,1 miliona w porównaniu do 2014 r.
W roku 2014, w porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności Polski, zmniejszyła się o ponad 17 tysięcy osób - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Spadek liczby ludności odnotowano w 12 spośród 16 województw. Dodatkowo, bardzo niekorzystnie zmienia się struktura demograficzna polskiego społeczeństwa. Ubywa osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, a znacząco przybywa w wieku poprodukcyjnym. Komplikuje to dodatkowo i tak już złe perspektywy systemu emerytalnego w Polsce.
Pod koniec 2014 roku ludność Polski liczyła ok. 38 mln 484 tys. osób, o 12 tys. mniej niż w końcu 2013 roku - szacuje Główny Urząd Statystyczny. Miniony rok był trzecim z kolei, w którym odnotowano spadek liczby ludności po notowanym w latach 2008-2011 wzroście.
W Polsce jest zameldowanych 570 tys. 106 Andrzejów - wynika z bazy PESEL. Najwięcej panów noszących to imię mieszka na Mazowszu, na Śląsku i w Małopolsce. Dziś większość z nich obchodzi imieniny.
Kiedyś wyjątek – dziś norma. Osoby powyżej 65 roku życia to znaczna część polskiego społeczeństwa. Średnia wieku w naszym kraju jest coraz wyższa. Dzieje się tak między innymi z powodu coraz mniejszej liczby urodzeń. Ponadto, dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny, poprawie warunków społecznych i ekonomicznych, życie ludzkie systematycznie się wydłuża. Jak jednak wygląda starość? Jaki jest stan zdrowia i… portfela polskich seniorów? Czy państwo jest przygotowane na postępujące zmiany demograficzne? Te pytania stały się punktem wyjścia dla największego w Polsce badania populacji osób starszych – PolSenior.
Jak wynika z najnowszych danych GUS na północy Polski mieszka najmniej ludzi w podeszłym wieku i rodzi się najwięcej dzieci w kraju. Statystyczny Polak ma 36 lat i 7 miesięcy. Młodsi od nas są tylko Irlandczycy i Słowacy.
Starzenie się światowej populacji jest zjawiskiem bezprecedensowym. W poznanej dotychczas historii ludzkości proces tego rodzaju nigdy nie był nasilony aż w takim stopniu. Szacuje się, że w 2047 po raz pierwszy w skali światowej liczba osób starszych (powyżej 60 lat) będzie większa niż liczba dzieci (do 15 – go roku życia).
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że Polscy seniorzy za najważniejszy element udanego życia uważają zdrowie. Taką opinię wyraża 62 procent emerytów. Zdrowie jest mniej istotne dla uczniów, studentów oraz prywatnych przedsiębiorców.