Czy status społeczny danej osoby może mieć wpływ na poziom stresu? Według ekspertów z Tulane University pozycja społeczna rzeczywiście oddziałuje na reakcje na stres.
Dawno minęły czasy, kiedy życie w materialnym dostatku i długi wolny czas oznaczały prestiż. Teraz najczęściej osoby zapracowane, a nawet przepracowane, są uznawane za mające wysoki status społeczny.
Wpływ bogactwa i klasy społecznej na dobrobyt ludzi w starszym wieku jest znacznie większy, niż się często zakłada. Okazuje się, że różnica w stanie zdrowia i samopoczuciu ludzi między różnymi grupami społecznymi w seniorskim wieku jest ogromna.
Im niższy status społeczny danej osoby, tym jej układ odpornościowy lepiej chroni przed infekcjami bakteryjnymi, a wysoki status wiąże się w lepszym zabezpieczeniem przed infekcjami wirusowymi.
Uśmiech jest międzynarodowym sposobem komunikacji - odczytuje się go jako sygnał życzliwości, przychylności, otwartości. Widząc uśmiechającą się na nasz widok osobę, zwykle odwzajemniamy ten serdeczny grymas. Nie dotyczy to jednak ludzi u władzy.