Według niektórych prognoz w 2030 roku Niemcy będą wyglądały tak: zamknięte szkoły, puste place zabaw, przepełnione Domy Starców, miasta i wsie bez dzieci, młodzież bez przyszłości. Zamienią się w Republikę Starców.
Szacuje się, że do 2050 roku, co trzeci Europejczyk przekroczy 65. rok życia. Jeśli potwierdzą się statystki, między 2040, a 2050 znacznie zwiększy się liczba osób osiągających 75. rok życia.
Przestępczość starszych ludzi rośnie z dnia na dzień. Renciści napadają na sklepy i apteki, kradną przede wszystkim żywność i lekarstwa. Złapani trafiają do specjalnych więzień dla seniorów. Na szczęście to nie są fakty. Niemiecka stacja ZDF emituje thriller o emerytach, prognozując w 2030 roku Powstanie Starców.
Starzejąca się populacja europejska stanowi niespotykane dotąd wyzwanie dla całych społeczeństw i należy je podjąć bezzwłocznie. Rozporządzenie Komisji Europejskiej "Demograficzna przyszłość Europy- od wyzwań do możliwości"" (The demographic future of Europe - from challenge to opportunity) kładzie nacisk na konieczność podjęcia przedsięwzięć mających na celu zniwelowanie zwiększającego się braku pracowników. Kluczem do sukcesu jest tu promocja demograficznej odnowy, dłuższego czasu pracy, integracja emigrantów i kontynuowanie zadań pomocy społecznej.
Starzenie się społeczeństwa to jeden z problemów współczesnego świata, przyjmując, że za seniora uznaje się osobę, która ukończyła 60 lat szacuje się, że na świecie żyje ok. 605 mln ludzi starszych. W Polsce seniorzy stanowią 13 procent społeczeństwa.
Program 16 Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przyciąga uwagę ze względu na swoją politykę mającą na celu zwiększenie jakości życia, udziału i zaangażowania ludzi starszych w sferach towarzyskich, społecznych i politycznych ich społeczeństw.
Międzynarodowe seminarium poświęcone problemom starzenia się odbyło się niedawno w Yaounde, stolicy Kamerunu. Biorą w nim udział przedstawiciele 13 krajów Afrykańskich oraz Wielkiej Brytanii.
Oszacowano, że w Chinach w 2010 roku będzie 174 miliony osób powyżej 60 roku życia, liczba ta stanowi 12,78 proc. chińskiej populacji.
Długotrwałe dbanie o dietę, kontrolowanie kalorii, nie tylko pozwala na zachowanie szczupłej sylwetki, ale może redukować efekty procesu starzenia się.
New York Times opublikował dane demograficzne, z których wynika, że wiele krajów europejskich starzeje się, jednakże na wschodzie naszego kontynentu sytuacja jest najpoważniejsza. Liczba urodzeń drastycznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat, obecnie doszła do poziomu najniższego w historii.
Pod koniec 2005 roku, liczba mieszkańców Państa Środka mających 65 lat, bądź więcej, wynosiła 100 550 000, co stanowi 7,7 procent chińskiej populacji.
Gniew przyspiesza proces starzenia i sprawia poważne kłopoty z oddychaniem. Wrogie nastawienie, częste rozgniewanie już dawano zostały powiązane z chorobami serca, astmą, a nawet szybszą śmiercią.
Brytyjscy naukowcy ze szpitala St. Thomas w Londynie, ujawnili wyniki badań na stronie WWW fundacji „Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust”, z których wynika, że osoby z gorszym statusem społeczno-ekonomicznym starzeją się szybciej od ich bogatych rówieśników.
Każdego miesiąca około milion ludzi na całym świecie przekracza 60 rok życia, a 80 proc. z nich mieszka w krajach wysoko rozwiniętych. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje że, liczba osób starszych (mających ponad 60 lat) podwoi się od obecnych 600 milionów do 1.2 miliarda w roku 2025, a potem analogicznie, wzrośnie do 2 miliardów w roku 2050.
W 2010 w Unii Europejskiej będzie więcej osób pomiędzy 55 a 64 rokiem życia niż między 15 a 24. Taką prognozę austriackiego ministra opieki społecznej przedstawia serwis „Newsvine”.