Marzysz o burzy lśniących włosów, masz problemy z łamliwymi paznokciami, a twoja cera jest ziemista i matowa? Można to zmienić znajdując pomoc w tworach natury.
Starzenie się światowej populacji jest zjawiskiem bezprecedensowym. W poznanej dotychczas historii ludzkości proces tego rodzaju nigdy nie był nasilony aż w takim stopniu. Szacuje się, że w 2047 po raz pierwszy w skali światowej liczba osób starszych (powyżej 60 lat) będzie większa niż liczba dzieci (do 15 – go roku życia).
„Bez wątpienia za 10 lat średni wiek mieszkańca naszej planety będzie wyższy”, stwierdził Carlos Ghosn, szef Nissan Motor. Firma zamierza stworzyć samochody , które będą atrakcyjne dla starszych ludzi.
Motyw perypetii mających miejsce w czasie podróży, na którym bazuje Gang dzikich wieprzy, jest dość popularny w historii kinematografii (patrz choćby: Easy Rider). Temat tu podjęty, a mianowicie kwestia starzenia się, robienia podsumowań donośnie własnych osiągnięć, też nie stanowi novum, mimo to, a może właśnie dzięki sprawdzonym elementom, komedia przygodowa Wild Hogs jest dość udanym filmem. Poprzez lekką i zabawną formę autorzy postawili interesującą diagnozę kondycji współczesnego człowieka.
Kilka dni temu, 11 lipca obchodzono Światowy Dzień Ludnościowy (World Population Day). Duża liczba ludności, relacje między społeczeństwem, gospodarką a środowiskiem naturalnym oraz starzenie się wielu społeczeństw- oto tematy poruszane w owym dniu.
Dni Zdrowej Skóry to profilaktyczno-edukacyjna akcja Vichy Laboratoires pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, organizowana od 2002 roku. Potrwa jeszcze do 15 lipca.
Jak wynika z raportu wykonanego pod kierownictwem Kennetha G. Mantona z Duke University, Stany Zjednoczone chcąc zwiększyć produktywność starszych osób powinny zainwestować w badania i rozwój nowych technologii. Zwiększenia nakładów na biotechnologię, medycynę oraz nanotechnologię nie tylko da szanse na poprawienie jakości i długości życia, ale zmniejszy tez wydatki na służbę zdrowia.
Wszyscy wiemy, że zatrzymanie czasu jest niemożliwe, dni mijają, a my stajemy się coraz starsi. Natury nie da się oszukać, z drugiej jednak strony to czy czujemy się młodo czy staro się czujemy w dużej mierze zależy od nas samych.
Choć starzenie to proces, którego uniknąć się nie da większość osób chciałaby go opóźnić i zminimalizować widoczne konsekwencje. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi przemysł kosmetyczny oferując coraz to nowe preparaty. Ulegając reklamom i lansowanej modzie na młodość wydajemy ogromne kwoty na kosmetyki, które często nie są tego warte.
Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych (Department of Economic and Social Affairs- DESA) ONZ przygotował opracowanie dotyczące zmian liczby ludności na świecie i zjawiska starzenia się niektórych społeczeństw. Wynika z niego, że do 2050 roku światowa populacja wzrośnie z aktualnego poziomu 6,7 miliardów o 2,5 miliarda. Liczba ludzi powyżej 60 roku życia zaś w 2006 roku wynosiła 688 milionów, a w 2050 przekroczy 2 miliardy. Po raz pierwszy w historii populacja osób starszych będzie większa niż dziecięca (0-14 lat). Najwięcej seniorów będzie zamieszkiwało Azję (54%), drugie miejsce zajmie pod tym względem Europa (22%).
Naukowcy z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie stworzyli preparat, którego dodanie np. do kremu przyczyni się zwiększonego wykorzystania przez skórę przeciwutleniaczy znajdujących się w kosmetyku.
Odkryto, że cebulki żonkila zawierają substancje przeciwstarzeniowe, ekstrakty z nich wykorzystywane są także do spowalniania odrastania niechcianych włosów.
Według przeprowadzonego ostatnio badania CBOS, Polacy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich życie w starszym wieku, coraz bardziej są zainteresowani tym etapem życia. Sądzą jednocześnie, że seniorzy nierzadko doświadczają braku życzliwości i zrozumienia ze strony społeczeństwa.
„Przyczyny tkwią w dramatycznym spadku przyrostu naturalnego w ostatnich 25 latach (choć w 2006 r. pierwszy raz od 6 lat liczba urodzeń przewyższyła liczbę zgonów), jednak z uwzględnieniem migracji bilans jest ujemny - liczba ludności zmniejszyła się”, przyznaje Józef Oleński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Obawy o negatywny wpływ zmian demograficznych na naszą gospodarkę są uzasadnione.
Respondenci w badaniu CBOS pt. „Między starością a młodością” odpowiadali najczęściej, że młodość kończy w wieku 35 lat i trzech miesięcy, a starość zaczyna się w wieku 61 lat i ośmiu miesięcy. Pomiędzy tymi granicznymi wskazaniami jest wiek średni.