Według badań Eurostatu, Polska zajmuje czołowe miejsce wśród najszybciej starzejących się narodów Unii Europejskiej. Jeśli nic się nie zmieni, za 50 lat w Polsce mieszkać będzie o 7 mln mniej ludzi niż obecnie.
Ma dopiero 38 lat, ale od dłuższego czasu boi się postępującego wieku. Dojrzałość jednak zmienia nastawienie, Uma Thurman najpierw czuła lęk przed skończeniem 35 lat, dziś obawia się wieku seniorskiego.
Pozostawanie zdrowym w wieku pięćdziesięciu kilku lat w dużym stopniu zależy od nas samych. Poczucie wyobcowania, utrata energii, kłopoty z pamięcią mogą stanowić oznaki procesu starzenia się. Nie muszą być jednak nieodwracalnymi symptomami dojrzałego wieku, istnieją sposoby na zachowanie młodości, jednym z nich jest – jak pisze William Keyser na 55-alive.com – poprowadzenie własnego biznesu.
Niewiele jest owoców, które dostarczają tak wspaniałych doznań smakowych i węchowych jak jeżyna. Poranna wyprawa do lasu, połączona z ich zbieraniem to niezapomniane wrażenie połączenie zapachu lasu z soczystym aromatem małych, ciemnogranatowych gron stwarza pokusę nie do odparcia. Ręka sama wędruje od krzaczka do ust, a my łączymy się w duchu z naszymi prababkami, które niemal stawały na głowie, by w ich spiżarniach zawsze znajdowały się jeżynowe przetwory.
"Wraz z wiekiem coraz powszechniejsze stają się takie problemy, jak: suche oczy, załzawione oczy, czy męty ciała szklistego. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, iż dolegliwości tego rodzaju rzadko bywają nie do wyeliminowania, zazwyczaj optometra, bądź lekarz pierwszego kontaktu pomogą pozbyć się takich niedogodności”, mówi Iain Anderson, optometra i prezes organizacji „Eyecare Trust”.
Airnergy to nowy zabieg optymalnego przyswajania tlenu.
Już 2000 lat temu Majowie, uprawiając krzewy kakaowca, stworzyli z jego ziaren napój, który nazywali „pokarmem bogów”. Czekolada, uważana za przysmak tych nadprzyrodzonych władców, otaczana była szczególną czcią i jako taka pełniła magiczną rolę podczas odprawiania świętych rytuałów.
Instytut badawczy CSA we współpracy z Grupą Europ Assistance oraz Cercle Santé Société już po raz drugi przeprowadził badanie dotyczące jakości systemu opieki zdrowotnej w krajach europejskich.
Stres, niewłaściwe odżywianie, zanieczyszczone powietrze, promieniowanie słoneczne, częste infekcje oraz przyjmowanie niektórych leków to te elementy naszego codziennego życia, które mają bardzo szkodliwy wpływ na nasze ciało i umysł.
Twarda woda, słońce, zmiany temperatur oraz błędy dietetyczne, negatywnie wpływają na naszą skórę. Odwodniona i nieprawidłowo odżywiona traci swoją jędrność, staje się matowa, szara i szorstka.
Któż nie marzy o długim życiu? Być może wkrótce marzenia te się ziszczą, naukowcy Uniwersytetu Washington zidentyfikowali 25 genów regulujących długość życia w dwóch organizmach – gliście obłej i drożdżach, 15 z tych genów ma ludzkie odpowiedniki.
Być może znaleziono rozwiązania niektórych problemów starzejących się społeczeństw – Komisja Europejska zdecydowała o wdrażaniu specjalistycznego programu badawczo-innowacyjnego „Ambient Assisted Living” (AAL), co można oddać po polsku jako system mający zapewnić komfortowe funkcjonowanie osób starszych w społeczeństwie informacyjnym.
Do lata zostało nam jeszcze trochę czasu – oczekując go z niecierpliwością już teraz pomyślmy o swojej urodzie. Zimowe, pozbawione słońca dni nie wpływają dobrze na koloryt naszej skóry – jest blada, zmęczona zimnem i wiatrem. Jak temu zaradzić?
Wszystkim znane jest powiedzenie “życie zaczyna się po czterdziestce”. Czy fakt, że dla niektórych osób, zwłaszcza młodych, jesień życia oznacza tyle co niedołężność, samotność i wszechogarniający smutek ma wpływ na ich zaniedbania w kwestii profilaktyki zdrowotnej? Badania przeprowadzone ostatnio przez Queen’s University w Belfaście dowiodły, że wbrew powszechnej opinii tak się nie dzieje.
Tylko na ciężką postać zespołu AMD, która grozi całkowitą utratą wzroku, w Polsce każdego roku zapada 20 tys. osób! To poważna liczba, a statystyki mówią, że wciąż jest nam tak choroba mało znana. Okazuje się, że z wiedzą na temat czynników ryzyka w społeczeństwie polskim nie jest za dobrze. Spośród badanych osób z grupy zagrożonej chorobą, 55% nie potrafi wymienić żadnego z wymienionych czynników. Ci z zbadanych, którym znane są czynniki ryzyka AMD wyliczają: zaawansowany wiek, nadciśnienie, przebywanie na słońcu. To jednak za mało. By skutecznie zapobiegać chorobie, trzeba wiedzieć o niej znacznie więcej.