Jak wynika z badań opublikowanych w magazynie „Lancet", na szczycie listy niepełnosprawności, na jakie cierpią starsi mieszkańcy krajów słabo i średnio rozwiniętych krajów, jest demencja.
Władze Sieny, miasta w Toskanii, zorganizowały kampanię uświadamiającą, że specyfiką starości jest wątłość ciała. Na billboardach w całej gminie widnieją twarze osób starszych w otoczeniu pianki z ochronnego styropianu.
Polskie społeczeństwo się starzeje, powtarzają jak mantrę demografowie. Sama konstatacja jednak to za mało. Wraz ze zmianą struktury społecznej modyfikacji ulegną potrzeby i oczekiwania ludności. Już teraz powinniśmy się przygotowywać na rozbudowanie systemu opieki, odpowiednie ukierunkowanie służby zdrowia, wyzwania ekonomiczne. Ile uczyniły już władze? Na pewno nie tak dużo, jak rynek, który naprawdę szybko reaguje na tworzący się popyt. Powoli przygotowujemy się do dominacji starości: kupcy oraz usługodawcy coraz chętniej tworzą produkty i usługi opatrzone etykietą „Tylko dla seniorów", informuje bankier.pl.
14 listopada jest w Polsce obchodzony jako Światowy Dzień Seniora, w innych krajach świętuje się jedynie 1 października - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Kolejne święto to jednak doskonały powód, aby przypomnieć sobie o naszych najstarszych przyjaciołach i członkach rodziny.
Problemy skórne dotykają coraz więcej osób. Dolegliwości, takie jak: suchość skóry, trądzik, a nawet łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy egzema są uciążliwe nie tylko ze względu na dyskomfort fizyczny, ale także poważny problem kosmetyczny.
Jane Fonda nie chciałaby być znów młoda. 71-letnia aktorka przyznała, że dziś jest o wiele szczęśliwsza, niż w przeszłości.
Według statystyki na całym świecie na demencję cierpi 24 miliony ludzi. Szacuje się jednak, że w związku ze starzeniem się wielu społeczeństw, liczba ta wzrośnie do 84 milionów do 2040 roku. Eksperci w krajach rozwiniętych i rozwijających się przestrzegają przed prawdziwą „epidemią" różnych form otępienia i wynikających z niej problemów - psychologicznych, społecznych, ekonomicznych. Nie ma co jednak czekać na szeroko zakrojoną profilaktykę promowaną przez władze. Od nas samych wiele zależy. Poniżej przedstawiamy rady ekspertów AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów).
Zawarte w zielonej herbacie katechiny w połączeniu z aktywnością fizyczną mogą wspomóc utratę masy ciała.
Proces starzenia się jest nieunikniony, ale to nie oznacza, że nic nie możemy zrobić. Mamy „moc" powstrzymywania spustoszenia, jakie może uczynić czas w naszym umyśle. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie mentalnych możliwości na zadowalającym stopniu jest ćwiczenie swojego umysłu, radzą eksperci z AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów). Oto kolejne wskazówki ekspertów:
George Clooney nie narzeka na własny wiek. 48-letni aktor woli być "stary, niż martwy".
Zadbane dłonie są naszą wizytówką i co do tego nie można mieć wątpliwości. Niestety, starzeją się równie szybko jak twarz, a uwagi poświęcamy im zdecydowanie mniej. Efekt: młoda buzia i zdradzające bezlitośnie wiek dłonie. Do niedawna medycyna estetyczna, która ma sporo do zaoferowania w dziedzinie skutecznej rewitalizacji i tzw. odmładzania, wobec tego problemu pozostawała jednak nieco bezradna. Dlaczego?
Emma Thompson potrafi starzeć się z godnością. 50-letnia aktorka jest przekonana, że ludzie stają się z wiekiem coraz atrakcyjniejsi.
Dzięki maseczkom algowym możemy dziś stosować pielęgnację algami nie tylko w gabinecie kosmetycznym, lecz także w domowym zaciszu. Odpoczynek pod taką maską to prawdziwa uczta dla suchej i wrażliwej skóry, przywracająca jej nadwyrężoną codziennym stresem moc regeneracji oraz zapobiegająca procesom starzenia.
Tegoroczna Nagroda Nobla z fizjologii i medycyny została przyznana naukowcom, którzy przedstawili pierwsze dowody na zależność długości telomerów od wieku komórki, a także wykazali, że gen telomerazy jest aktywowany w komórkach nowotworowych.
Osoby cierpiące z powodu przewlekłego bólu mają w pewnych aspektach taki sam stopień niepełnosprawności, jak ludzie starsi od nich o trzy dekady - informuje magazyn "Journal of the American Geriatric Society".