Niemal na każdej szerokości geograficznej, bez względu na średnią długość życia ludzi na danym obszarze, kobiety żyją dłużej. Dotychczas zaproponowano wiele hipotez wyjaśniających raki stan rzeczy, ale coraz więcej dowodów wskazuje na prawdziwość disposable soma theory, zgodnie z którą mężczyźni są genetycznie „zaprogramowani", by żyć krócej.
Długość życia się zwiększa, więc mówi się, że obecna sześćdziesiątka jest jak skończenie niegdyś pół wieku. Na pewno mamy większe możliwości, do dyspozycji nowe technologie, rozwiniętą medycynę (także estetyczną...) i specjalistyczne kosmetyki, których producenci zapewniają, że zatrzymują czas... Statystycznie rzecz ujmując możemy liczyć na dłuższe życie, warto więc minimalizować niedogodności związane z zaawansowanym wiekiem, bo nasze zdrowie i samopoczucie, bez względu na zewnętrzne perspektywy, w dużej mierze zależy od nas samych.
Starość jest inaczej postrzegana przez różnych ludzi. Okazuje się odmienny jej przebieg dotyczy też kobiet i mężczyzn. Uczeni odkryli, że wraz z wiekiem panie czują się bardziej samotne i przygnębione, natomiast mężczyźni stają się bardziej zadowoleni z życia na emeryturze.
Dotychczas prawdziwym celebrytą w dziedzinie poprawy pamięci był tłuszcz rybny. Teraz do tego szacownego grona sław trafiły seler i papryka. Wspomniane warzywa zawierają związek o nazwie luteolina, który łagodzi stany zapalny w mózgu i pomaga zapobiegać problemom z pamięcią powstałym w ich wyniku.
Według badań Revision Therapeutics lek na AMD zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej u osób starszych.
W Peru przekonują, że starość to wspaniały okres życia. Kampania zorganizowana przez Peruwiańską Ligę Przeciwko Rakowi (Liga Peruana de Lucha Contra el Cáncer) poprzez zabawne skojarzenia i fakty z życia osób starszych zwraca uwagę na problem prewencji nowotworów, która pozwala wydłużyć życie.
Włoscy uczeni deklarują, że odkryli eliksir życia. Ma go stanowić "koktajl" aminokwasów, który przedłużył życie myszy o 12%. Naukowcy wierzą, że „specyfik" może przynieść korzyści ludziom, szczególnie starszym i chorym.
To nieprawda, że pięćdziesięciolatkowie zmagają się z kryzysem wieku średniego, wręcz przeciwnie seniorzy ten trudny okres mają za sobą. Jak się okazuje, to w czwartej i piątej dekadzie życie ludzie są bardziej niezadowoleni i nieszczęśliwi niż w innym okresie życia.
Bądź wesoły/a, a wszystko stanie się dla ciebie „do przejścia", radzą najstarsze bliźniaczki na świecie i podkreślają, że same prowadzą zdrowe i spełnione życie.
Dojrzałość, owszem, piękna rzecz, ale młody wygląd to podstawa. Tak najwyraźniej uważają brytyjscy seniorzy, którzy coraz chętniej farbują włosy, wybielają zęby i opalają się w solarium. Wszystko po to, by wyglądać sexy.
Seks nie jest domeną młodzieży. To ludzie dojrzali czerpią z niego więcej przyjemności, są bardziej świadomi swojej seksualności i mają lepiej sprecyzowane oczekiwania. Nienajmłodsi panowie nie mają powodów do kompleksów, badania wykazały, że teraz kobiety za seksownych uważają dojrzałych mężczyzn. Wypada czekać na podobne wyniki w odniesieniu do dojrzałych kobiet...
Obecnie firmy spożywcze dodają znaczne ilości fosforanów do wody mineralnej i innych przetworzonych produktów spożywczych, takich jak: mięso, sery, pieczywo. Uczeni znaleźli jednak dowody, że wysoki poziom fosforanów przyspiesza objawy starzenia się.
Osoby w wieku podeszłym zapominają, kim byli ich interlokutorzy, bo wysiłek przekazywania myśli poprzez odpowiednie formułowanie zdań „konsumuje" ich zasoby mentalne, wynika z badań.
To pytanie nurtowało zmarłego niedawno gerontologa, dr. Roberta Butlera. Poszukiwaniu na nie odpowiedzi poświęcił swoje całe zawodowe życie. Wyniki jego badań publikowano w najbardziej prestiżowych magazynach z zakresu medycyny. Dzięki słynnemu lekarzowi wiemy więcej o procesie starzenia się
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Japonii żyje się najdłużej. Rekord długowieczności należy do pań zamieszkujących Kraj Kwitnącej Wiśni - dożywają średnio 86 lat. Ostatnio jednak, jeden po drugim, w Japonii ujawniane są przypadki zaginięć ludzi w wieku sędziwym. Gdzie się podziali japońscy staruszkowie?