Utrata pamięci nie zawsze jest jedną z pierwszych oznak rozwoju demencji. Istotne są też zmiany zachowania.
Menopauza przyspiesza biologiczne starzenie, a sprzyja temu także często towarzysząca klimakterium bezsenność.
Za początek starości uważa się tradycyjnie ukończenie 65 roku życia. Granica ta jest arbitralnie ustalona - podobnie jak ukończenie 18 roku życia wyznacza granicę dojrzałości. Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma granicami jest jednak taka, że o ile wszyscy chcemy stać się dorosłymi, to raczej nikt nie chce być stary.
Istnieje prosty sposób, by wyglądać kilkanaście lat młodziej. Niestety nie dotyczy wszystkich - chodzi bowiem o palaczy. Rezygnacja z palenia papierosów znacząco odmładza wygląd skóry.
Kultura popularna wiąże nagość z młodością. Wydaje się, że eksponowanie ciała jest odpowiednie dla ludzi młodych, bo taki sygnał dają nam portale internetowe i kolorowe magazyny, w których dominują zdjęcia osób młodych. Tymczasem dojrzali mogą wyglądać pięknie - dowodzi tego np. sesja pewnej pary po siedemdziesiątce.
Substancja pochodząca z granatów ma silne właściwości przeciwstarzeniowe, odkryli szwedzcy badacze. Może powstrzymać słabnięcie mięśni wraz z wiekiem oraz przedłużyć życie.
Profesor Laura Carstensen ze Centrum Długowieczności Uniwersytetu Stanforda wyjaśnia, dlaczego ludzie starsi są szczęśliwsi.
Sięgnij po sezam, a zmniejszysz stres oksydacyjny, który sprzyja szybszemu starzeniu się.
W Polsce coraz śmielej pojawiają się kolejne pomysły na opiekę dla seniorów. Oprócz tradycyjnych domów spokojnej starości, specjalistycznych ośrodków opieki nad osobami cierpiącymi na konkretne schorzenia powstają domy i mieszkania, w którym osoby starsze żyją samodzielnie, równocześnie mając fachową opiekę. Assisted living czy też mieszkania chronione coraz częściej pojawiają się w naszym kraju.
Zalecenia co do ilości czasu poświęconego na wysiłek fizyczny nie są wygórowane, bo to 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo, ale i tak trudno nam je wypełniać. Oto dobra wiadomość - już znacznie krótsze treningi przydają zdrowia i szans na długowiecznosć.
Starzejemy się różnorako - zewnętrznie (zmienia się nasz wygląd), psychicznie (poprzez nabywanie życiowych doświadczeń), emocjonalnie (gdy uczymy się nowych reakcji na różne zmiany), a także biologicznie (nasze ciągle ciała się zmieniają). Jednocześnie każdy z nas ma własną definicję starości i okazuje się, że może być ona diametralnie odmienna od tej postulowanej przez innych. A jak starzenie ma się do śmierci? I jakie mamy szanse na długowieczność?
Nie tylko geny odpowiadają za to, jak szybko się starzejemy. Styl życia, a także nasze losy (np. doświadczenie traumatycznych wydarzeń) mają bardzo duży wpływ na cały proces.
Utrata chromosomu Y w krwinkach wraz z upływem czasu jest jednym z czynników uważanych za przyczynę krótszego życia mężczyzn. Teraz naukowcy odkryli, że mężczyźni o najwyższym stopniu utraty chromosomu Y we krwi zachorowują na Alzheimera tak często jak to osoby z genami sprzyjającymi rozwojowi tej choroby.
Międzynarodowy zespół uczonych ustalił, że podawanie witaminy o skomplikowanej nazwie rybozyd nikotynoamidoadeninowy przywraca zdolności regeneracyjne organów i opóźnia starzenie się. Co ciekawe, związek ten można znaleźć m. in. w mleku i piwie (choć jego ilość nie została ustalona).
Regularna medytacja może być szczególnie korzystna dla seniorów - nowe badanie dowiodło, że może osłabić problemy pamięci, a więc i zmniejszyć zagrożenie chorobą Alzheimera.