Trzeba sprawę doprecyzować - nie zawsze daje się uniknąć choroby Alzheimera czy demencji innego rodzaju, niemniej dzięki odpowiedniomu stylowi życia można znacznie ograniczyć ich ryzyko.
Jeśli dajemy się przekonać negatywnym stereotypom o starości, mogą nam one rzeczywiście skrócić życie.
Już dwanaście minut dziennie jogi pomaga znacznie osłabić stres, zapewniają badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.
Bieganie staje się coraz popularniejsze. W każdym większym mieście organizowane są maratony, półmaratony czy krótsze biegi, a w parkach bez względu na pogodę można spotkać trenujących ludzi. Polska się rozbiegała... i słusznie, bo takie regularne ćwiczenia usprawniają pracę mózgu i pomagają powstrzymać starzenie się.
Kolejni eksperci wskazują, że znajomość języka obcego to skuteczny sposób na zachowanie młodości umysłu. Kanadyjczycy przekonują, że bilingwizm stanowi eliksir poznawczej młodości.
Warto zadbać o odpowiednią ilość cynku w diecie - pierwiastek ma „moc" ochrony DNA, a to oznacza, że powstrzymuje proces starzenia się, który jest ściśle zwiazany z uszkodzeniami DNA właśnie.
“Czasem trzeba być bezduszną jędzą, żeby dać sobie radę w życiu. Czasami tylko to daje ci siłę…”
Zadania matematyczne i czytanie na głos to skuteczne sposoby na oddalenie demencji.
Istnieje możliwość spowolnienia lub powstrzymania procesu starzenia się, mówią badacze z Instytut Salka w La Jolla w Kalifornii. Odwrócenie zmian w aktywności genów dało taki efekt u myszy. Uczeni sądzą, że podobne działanie można uzyskać u ludzi, co oznaczałoby odmłodzenie o całe dekady.
Warto używać kremów ochronnych nawet w czasie, gdy słońce słabo świeci, a tym bardziej, jeśli okres świąteczny zamierzasz spędzić w cieplejszym miejscu. Uważaj na ekspozycję na promieniowanie słoneczne, bo może znacznie uszkodzić skórę i ją postarzeć.
To proces degeneracji mózgu, ale ma wpływ również na pracę mięśni czy zmysły węchu i smaku. Przedstawiamy, w jaki sposób oddziałuje na ciało człowieka w różnych stadiach choroby.
Z ostatniego raportu Global Burden of Disease Cancer Collaboration wynika, że w samym 2015 roku zdiagnozowano 17,5 milionów nowych przypadków raka.
Około połowa ludzi, u których rozwija się niewydolność serca, umiera w ciągu pięciu lat od diagnozy. Schorzenie jest więc bardzo niebezpieczne, a ciągle bywa lekceważone. Aby zmniejszyć jego ryzyko, trzeba ćwiczyć. Aktywność w średnim wieku ułatwia ochronę przed wspomnianą chorobą.
Regularna aktywność fizyczna to nie tylko lepsze samopoczucie i większa siła mięśni - ma istotne znaczenie dla stanu naszego umysłu, pozwala uchronić mózg przed kurczeniem się.
Nadciśnienie to jedna z głównych przyczyn chorób układu krążenia, które stanowią pierwszy powód śmierci na całym świecie. Dolegliwość jest powszechna i coraz częściej skutecznie leczona, ale ilość jej przypadków ciagle wzrasta.