Starsze osoby o dobrym zdrowiu myślą mniej negatywnie w porównaniu z innymi grupami wiekowymi, co przekłada się na większe zadowolenie z życia seniorów.
Ludzie w średnim i starszym wieku uważają, że starość zaczyna się później niż myśleli ich rówieśnicy kilkadziesiąt lat temu.
Osoby podejmujące energiczną aktywność fizyczną, taką jak jogging lub sporty wyczynowe, na obszarach o większym zanieczyszczeniu powietrza, mogą uzyskać mniejsze korzyści z tych ćwiczeń, jeśli chodzi o niektóre markery chorób mózgu.
Na wiek biologiczny mogą wpływać czynniki środowiskowe, takie jak palenie papierosów czy dieta, więc odbiega on od wieku metrykalnego obliczanego na podstawie daty urodzenia. Teraz opracowano skuteczny sposób na precyzyjne oszacowanie wieku biologicznego.
Optymalny poziom witaminy D jest różny w różnych populacjach. Problem niedoboru tej witaminy D ciągle jest dość powszechny, stąd warto zwrócić uwagę na czynniki, które wpływają na jej syntezę.
Wykres poziomu samotności w wieku dorosłym kształtuje się w kształcie litery U: jest wyższy w młodszej i starszej dorosłości, a najniższy w wieku średnim - wynika z nowego badania Northwestern Medicine.
Ile witaminy D może poprawić pamięć, zdolność uczenia się i podejmowanie decyzji u osób starszych, a ile to za dużo?
Na Uniwersytecie Florydy wykazano, że nieinwazyjna stymulacja mózgu złagodziła objawy depresji i lęku u osób starszych.
Szacuje się, że do 2050 roku prawie miliard ludzi będzie cierpiało na chorobę zwyrodnieniową stawów, najczęstszą postać zapalenia stawów. Obecnie zmaga się z nią aż 15 proc. osób w wieku powyżej 30 lat.
Naturalna substancja trygonelina obecna w kawie, kozieradce, a także w organizmie człowieka, może pomóc w poprawie zdrowia i funkcjonowaniu mięśni.
Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis odkryto, że ludzkie mózgi stają się coraz większe. Uczestnicy badania urodzeni w latach 70-tych mieli o 6,6 proc. większą objętość mózgu i prawie 15 proc. większą powierzchnię tego narządu niż osoby urodzone w latach 30-tych dwudziestego wieku.
Przewlekła ekspozycja skóry na światło ultrafioletowe powoduje przedwczesne starzenie się, czyli fotostarzenie. W miarę jak skóra ulega temu procesowi, struktury kolagenu typu I, które znajdują się w skórze właściwej poniżej jej górnej warstwy i zapewniają skórze siłę i wsparcie, ulegają niszczeniu. Prowadzi to do zmarszczek, ścienienia oraz utraty elastyczności skóry i jej „rusztowania"
Zdrowsza dieta wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem demencji i wolniejszym tempem starzenia się.
Jakość snu wpływa na funkcjonowanie i starzenie się skóry. U osób słabo sypiających nasilone są oznaki starzenia się skóry i wolniej przebiega regeneracja po różnych stresorach środowiskowych, takich jak zaburzenia bariery ochronnej skóry lub promieniowanie ultrafioletowe (UV).
Istnieje związek między wirusowym uszkodzeniem jelit a przedwczesnym biologicznym starzeniem się.