Odpowiedź na stosunkowo zwięzłe pytanie: „jak to, co jemy, wpływa na nasze starzenie się?", jest nieuchronnie złożona. Podczas gdy większość analiz dotyczy wpływu pojedynczego składnika odżywczego na daną funkcję organizmu, ogólnie zdrowa dieta musi być rozważana na podstawie całych zestawów składników odżywczych.
Przeszczepienie mikrobioty kałowej może być skutecznym sposobem hamowania procesu starzenia się.
Czy mądrość naprawdę przychodzi z wiekiem? Tak, przynajmniej, jeśli chodzi o emocje, mówią badacze z University of Alberta.
Kobiety po menopauzie mogą cechować się wyższą ilością biomarkera mózgu o nazwie hiperintensywność istoty białej niż panie przed klimakterium lub mężczyźni w tym samym wieku.
Chyba każdy już wie, że ćwiczenia są korzystne. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że regularny wysiłek pozwala zachować silne mięśnie i stawy oraz zwalczać niektóre choroby. Mniej powszechna jest jednak wiedza o tym, dlaczego i w jaki sposób aktywność fizyczna została wbudowana w biologię człowieka.
Dieta uzupełniona ketonami może chronić neurony przed śmiercią w rozwoju choroby Alzheimera.
Osoby starsze radzą sobie równie dobrze jak młodsze w testach wzrokowej pamięci krótkotrwałej. Co ciekawe jednak, seniorzy używają innych obszarów mózgu niż ludzi młodsi.Starszy mózg też uczy się „nowych sztuczek"
Ludzie, którzy czują się młodsi niż wynikałoby to z ich wieku metrykalnego, są zazwyczaj zdrowsi i bardziej odporni psychicznie. Powiedzenie: „jesteś tak stary, jak się czujesz" wydaje się prawdziwe.
Mózgi osób starszych są nie tyle wolniejsze, ile raczej mądrzejsze niż mózgi młodych, co pozwala seniorom osiągnąć zrównoważony poziom wydajności, mówią geriatrzy z Uniwersytetu z Montrealu.
Osoby starsze z nieleczonymi chorobami wzroku mogą być narażone na zwiększone ryzyko demencji.
Pierwsze wrażenie po zobaczeniu twarzy innych mózgi odbierają w zaledwie 100 milisekund (0,1 sekundy). Czy jest ono słuszne jednak, to już inna kwestia. Teraz sprawdzono, w jaki sposób przetwarzamy ekspresję emocjonalną i okazuje się, że inaczej postrzegamy pozytywne oraz negatywne sygnały mimiczne.
Gdy wkraczamy w wiek emerytalny, większość z nas nie już tak bystra mentalnie jak kiedyś. Według eksperta z University of Alberta jednak znacząca część ludzi ma zdolność odwrócenia osłabienia umysłowego, które towarzyszą starzeniu się.
Osoby starsze są zwykle szczęśliwsze. Dlaczego? Niektórzy psychologowie sądzą, że wynika to ze zmian w procesach poznawczych - w szczególności z koncentrowania się i zapamiętywania pozytywnych wydarzeń oraz pozostawiania za sobą tych negatywnych. Trudno to jednak jednoznacznie potwierdzić.
Stres przyspiesza starzenie się układu odpornościowego, więc potencjalnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka, choroby sercowo-naczyniowe i choroby spowodowane infekcjami takimi jak COVID-19.
Osoby, które są otyłe od wczesnego okresu życia, mają ponad dwukrotnie wyższe ryzyko trudności w wykonywaniu codziennych zadań niż ci, którzy nigdy nie zmagali się z otyłością