Społeczeństwa wielu krajów się starzeją. Zwiększa się odsetek seniorów w strukturze globalnej populacji. Taka zmiana zaś oznacza wiele wyzwań dla sytemów zdrowia i opieki oraz gospodarek.
Dla mieszkańców biedniejszych regionów świata Europa wydaje się być kraina mlekiem i miodem płynąca. Tymczasem kryzys, wydłużenie średniej długości życia oraz obniżona dzietność skutkuje zmniejszeniem funduszy przeznaczonych na świadczenia dla najstarszych obywateli.
Starszych, schorowanych ludzi przenosi się z bogatszej Europy do wschodniej części kontynentu i do Azji, alarmuje brytyjski dziennik The Guardian.
Europa musi skoncentrować się na zachęcaniu osób starszych do udziału w rynku pracy, uważa Komisja Europejska. Jak powiedział w Kopenhadze László Andor, komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji, UE będzie promowała działania dające osobom starszym szanse na pozostanie aktywnymi w społeczeństwie.
14 listopada jest w Polsce obchodzony jako Światowy Dzień Seniora. Święto stanowi rodzimy odpowiednik Międzynarodowego Dnia Osób Starszych obchodzonego na świecie z reguły 1 października.
Wyzwaniem dla systemów emerytalnych jest nie kryzys finansowy, ale kwestie demograficzne i długowieczność, uważa komisarz UE ds. zatrudnienia László Andor i zapowiada przedstawienie propozycji naprawy systemów emerytalnych w Unii, które obejmą m. in. postulat podwyższenia i wieku emerytalnego i zrównania go we wszystkich krajach członkowskich.
Problem niewydolności systemów emerytalnych dotyczy coraz większej ilości krajów i nie zapowiada się, by w najbliższym czasie mogło to ulec zmianie. Jak wynika z raportu niezależnej Workplace Retirement Income Commission, prawie trzy czwarte pracowników z sektora prywatnego w Wielkiej Brytanii nie będzie w stanie normalnie funkcjonować po przejściu na emeryturę ze względu na niewystarczające oszczędności i nieefektywny system emerytalny.
Gdyby zapytać młodych ludzi, co oznacza proces starzenia się, wielu wskazałoby na rozmaite problemy zdrowotne - usztywnienie stawów, osłabienie mięśni, wzroku i pamięci. W porównaniu do młodości uważanej za czas beztroski, radości i szczęścia, starość rysuje się w ponurych barwach. A jednak to nie jest prawdziwy obraz. Ludzie nie powinni się bać wieku emerytalnego, bo kolejnych etapów życia nie można, wbrew literackim stereotypowym opisom, porównać do schodzenia z nasłonecznionych wyżyn ku ciemnej dolinie...
Ponieważ osoby starsze stanowią znaczny procent populacji Stanów Zjednoczonych i odsetek ten rośnie z roku na rok, zarówno władze, jak i organizacje pozarządowe, zastanawiają się, jak promować aktywność zawodową wśród osób dojrzałych i starszych. Dwanaście lat temu po raz pierwszy zorganizowano konkurs America's Outstanding Oldest Worker (co można przetłumaczyć jako: Najlepszy Najstarszy Pracownik Ameryki). W tegorocznej edycji laureatką została Sally Gordon, 101-letnia pracownica Legislatury Nebraski.
100-latkowie, którzy umieją korzystać ze współczesnych technologii, mogą być częścią rewolucji na rynku pracy, bowiem coraz więcej pracowników odkłada emeryturę nawet o dekady, mówią eksperci.
Osoby starsze nie powinny być uważane za ciężar dla gospodarki, ostrzegają polityków brytyjskich partii pracownicy Institute for Ageing and Health.
Po trzech edycjach - w 2005 roku w Niemczech, w 2006 roku w Holandii oraz w 2007 roku w Hiszpanii - przyszedł czas na kolejną konferencję poświęconą tzw. srebrnej ekonomii (Silver Economy). Gospodarzem tegorocznego sympozjum, które odbędzie się 28 i 29 stycznia, będzie francuski region Lomousin.
Rynek farmaceutyczny Europy Środkowo-Wschodniej zdominowany jest przez leki generyczne. Ten segment był wart w 2008 r. 17,2 mld euro, a w latach 2009-2011 będzie rozwijał się w tempie około 14% rocznie.
Rozwój medycyny i farmacji sprawił, że życie Europejczyków wydłuża się. Poza tym, starzenie się społeczeństwa pozwala szacować, że wkrótce kwestia opieki nad osobami w sędziwym wieku będzie poważnym wyzwaniem dla kolejnych krajów europejskich. Okazuje się także, że jest to szansa na rozwój działalności biznesowej. Pojawia się coraz więcej firm, których oferta obejmuje produkcję lub usługi dotyczące opieki nad starszymi.
Jak informuje Radio Białystok, Uniwersytet w Białymstoku przeprowadził badania, z których wynika, iż w województwie podlaskim znaczny procent osób starszych doświadcza przemocy w rodzinie. W całej Polsce część ludzi w wieku seniorskim doznaje przemocy ze strony swoich bliskich - zjawisko może się nasilać w związku ze starzeniem się społeczeństwa.