Program 16 Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przyciąga uwagę ze względu na swoją politykę mającą na celu zwiększenie jakości życia, udziału i zaangażowania ludzi starszych w sferach towarzyskich, społecznych i politycznych ich społeczeństw.
Międzynarodowe seminarium poświęcone problemom starzenia się odbyło się niedawno w Yaounde, stolicy Kamerunu. Biorą w nim udział przedstawiciele 13 krajów Afrykańskich oraz Wielkiej Brytanii.
Oszacowano, że w Chinach w 2010 roku będzie 174 miliony osób powyżej 60 roku życia, liczba ta stanowi 12,78 proc. chińskiej populacji.
Długotrwałe dbanie o dietę, kontrolowanie kalorii, nie tylko pozwala na zachowanie szczupłej sylwetki, ale może redukować efekty procesu starzenia się.
New York Times opublikował dane demograficzne, z których wynika, że wiele krajów europejskich starzeje się, jednakże na wschodzie naszego kontynentu sytuacja jest najpoważniejsza. Liczba urodzeń drastycznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat, obecnie doszła do poziomu najniższego w historii.
Pod koniec 2005 roku, liczba mieszkańców Państa Środka mających 65 lat, bądź więcej, wynosiła 100 550 000, co stanowi 7,7 procent chińskiej populacji.
Gniew przyspiesza proces starzenia i sprawia poważne kłopoty z oddychaniem. Wrogie nastawienie, częste rozgniewanie już dawano zostały powiązane z chorobami serca, astmą, a nawet szybszą śmiercią.
Brytyjscy naukowcy ze szpitala St. Thomas w Londynie, ujawnili wyniki badań na stronie WWW fundacji „Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust”, z których wynika, że osoby z gorszym statusem społeczno-ekonomicznym starzeją się szybciej od ich bogatych rówieśników.
Każdego miesiąca około milion ludzi na całym świecie przekracza 60 rok życia, a 80 proc. z nich mieszka w krajach wysoko rozwiniętych. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje że, liczba osób starszych (mających ponad 60 lat) podwoi się od obecnych 600 milionów do 1.2 miliarda w roku 2025, a potem analogicznie, wzrośnie do 2 miliardów w roku 2050.
W 2010 w Unii Europejskiej będzie więcej osób pomiędzy 55 a 64 rokiem życia niż między 15 a 24. Taką prognozę austriackiego ministra opieki społecznej przedstawia serwis „Newsvine”.
Jak wynika z ostatnich badań, populacja Tajlandii zwiększyła się w ubiegłym roku o około 300 tys. i obecnie wynosi 62,5 miliona. Naukowcy przewidują, że w ciągu kolejnych 15 lat liczba ludności zwiększy się do 65 milionów, jednocześnie liczba urodzin będzie co roku spadać.
Japonia ma największy na świecie odsetek ludzi starszych i jednocześnie najmniejszy osób poniżej 15 roku życia. Jak podkreśla Kuniko Inoguchi, minister do spraw demografii –„Zauważalny jest wyraźny trend spadkowy urodzin i jesteśmy zdeterminowani zrobić wszystko aby rozwiązać ów problem.”
Jak wynika z raportu przygotowanego przez International Longevity Centre-UK i Merck Company Foundation społeczeństwo Europy starzeje się. Okazuje się, że lista najczęstszych chorób począwszy od wylewów po zawały serca włączając nowotwory i kataraktę wciąż się powiększa co zdaniem naukowców powinno skłonić rządy państw do zastanowienia się nad rozwiązaniami finansowymi dla opieki medycznej w najbliższych latach.
Naukowcy odkryli specyfik pozwalający na zatrzymanie lub nawet odwrócenie procesu starzenia. Eksperymentalny lek farmaceutycznego giganta firmy Pfizer znacząco zwiększa w organizmie starszych osób poziom hormonu działającego podczas dojrzewania.
Wyniki pracy brytyjskiego profesora Toma Kirkwooda, wskazują że od dwóch wieków co 10 lat średnia życia ludzi wydłuża się o 2 lata. Naukowiec wziął w swoich badaniach pod uwagę ostatnie 200 lat ludzkości.