Dni Zdrowej Skóry to profilaktyczno-edukacyjna akcja Vichy Laboratoires pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, organizowana od 2002 roku. Potrwa jeszcze do 15 lipca.
Jak wynika z raportu wykonanego pod kierownictwem Kennetha G. Mantona z Duke University, Stany Zjednoczone chcąc zwiększyć produktywność starszych osób powinny zainwestować w badania i rozwój nowych technologii. Zwiększenia nakładów na biotechnologię, medycynę oraz nanotechnologię nie tylko da szanse na poprawienie jakości i długości życia, ale zmniejszy tez wydatki na służbę zdrowia.
Wszyscy wiemy, że zatrzymanie czasu jest niemożliwe, dni mijają, a my stajemy się coraz starsi. Natury nie da się oszukać, z drugiej jednak strony to czy czujemy się młodo czy staro się czujemy w dużej mierze zależy od nas samych.
Choć starzenie to proces, którego uniknąć się nie da większość osób chciałaby go opóźnić i zminimalizować widoczne konsekwencje. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi przemysł kosmetyczny oferując coraz to nowe preparaty. Ulegając reklamom i lansowanej modzie na młodość wydajemy ogromne kwoty na kosmetyki, które często nie są tego warte.
Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych (Department of Economic and Social Affairs- DESA) ONZ przygotował opracowanie dotyczące zmian liczby ludności na świecie i zjawiska starzenia się niektórych społeczeństw. Wynika z niego, że do 2050 roku światowa populacja wzrośnie z aktualnego poziomu 6,7 miliardów o 2,5 miliarda. Liczba ludzi powyżej 60 roku życia zaś w 2006 roku wynosiła 688 milionów, a w 2050 przekroczy 2 miliardy. Po raz pierwszy w historii populacja osób starszych będzie większa niż dziecięca (0-14 lat). Najwięcej seniorów będzie zamieszkiwało Azję (54%), drugie miejsce zajmie pod tym względem Europa (22%).
Naukowcy z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie stworzyli preparat, którego dodanie np. do kremu przyczyni się zwiększonego wykorzystania przez skórę przeciwutleniaczy znajdujących się w kosmetyku.
Odkryto, że cebulki żonkila zawierają substancje przeciwstarzeniowe, ekstrakty z nich wykorzystywane są także do spowalniania odrastania niechcianych włosów.
Według przeprowadzonego ostatnio badania CBOS, Polacy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich życie w starszym wieku, coraz bardziej są zainteresowani tym etapem życia. Sądzą jednocześnie, że seniorzy nierzadko doświadczają braku życzliwości i zrozumienia ze strony społeczeństwa.
„Przyczyny tkwią w dramatycznym spadku przyrostu naturalnego w ostatnich 25 latach (choć w 2006 r. pierwszy raz od 6 lat liczba urodzeń przewyższyła liczbę zgonów), jednak z uwzględnieniem migracji bilans jest ujemny - liczba ludności zmniejszyła się”, przyznaje Józef Oleński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Obawy o negatywny wpływ zmian demograficznych na naszą gospodarkę są uzasadnione.
Respondenci w badaniu CBOS pt. „Między starością a młodością” odpowiadali najczęściej, że młodość kończy w wieku 35 lat i trzech miesięcy, a starość zaczyna się w wieku 61 lat i ośmiu miesięcy. Pomiędzy tymi granicznymi wskazaniami jest wiek średni.
Według niektórych prognoz w 2030 roku Niemcy będą wyglądały tak: zamknięte szkoły, puste place zabaw, przepełnione Domy Starców, miasta i wsie bez dzieci, młodzież bez przyszłości. Zamienią się w Republikę Starców.
Szacuje się, że do 2050 roku, co trzeci Europejczyk przekroczy 65. rok życia. Jeśli potwierdzą się statystki, między 2040, a 2050 znacznie zwiększy się liczba osób osiągających 75. rok życia.
Przestępczość starszych ludzi rośnie z dnia na dzień. Renciści napadają na sklepy i apteki, kradną przede wszystkim żywność i lekarstwa. Złapani trafiają do specjalnych więzień dla seniorów. Na szczęście to nie są fakty. Niemiecka stacja ZDF emituje thriller o emerytach, prognozując w 2030 roku Powstanie Starców.
Starzejąca się populacja europejska stanowi niespotykane dotąd wyzwanie dla całych społeczeństw i należy je podjąć bezzwłocznie. Rozporządzenie Komisji Europejskiej "Demograficzna przyszłość Europy- od wyzwań do możliwości"" (The demographic future of Europe - from challenge to opportunity) kładzie nacisk na konieczność podjęcia przedsięwzięć mających na celu zniwelowanie zwiększającego się braku pracowników. Kluczem do sukcesu jest tu promocja demograficznej odnowy, dłuższego czasu pracy, integracja emigrantów i kontynuowanie zadań pomocy społecznej.
Starzenie się społeczeństwa to jeden z problemów współczesnego świata, przyjmując, że za seniora uznaje się osobę, która ukończyła 60 lat szacuje się, że na świecie żyje ok. 605 mln ludzi starszych. W Polsce seniorzy stanowią 13 procent społeczeństwa.