Pierwsze wszechstronne, narodowe badanie w USA na temat zachowań seksualnych i problemów związanych z miłością fizyczną wykazało, że większość ludzi w wieku 57 - 85 lat uważa seksualność za ważny element życia.
Długie życie w dobrym zdrowiu? Możliwe i to wcale nie dzięki wynalezieniu jakiejś magicznej pigułki, eksperci z Mayo Clinic przekonują, że kilka prostych zmian w naszym życiu znacznie zmniejszy ryzyko chorób. Trzeba tylko zrewidować powszechnie funkcjonujące, acz niekoniecznie prawdziwe, poglądy, nie dać się zwieść i dokonać drobnych, ale pozytywnych i efektywnych modyfikacji.
Kolagen, białko odpowiedzialne za elastyczność skóry, stanowi zwykle główny składnik kremów przeciwzmarszczkowych. Wzmacnia komórki skóry dostarczając im wiązadeł budulcowych, co w efekcie czyni skórę jędrniejszą, bardziej sprężystą i wyglądającą młodziej.
W dzisiejszym świecie coraz trudniejsze staje się prowadzenie zdrowego stylu życia, a co z tym związane, zachowania doskonałego wyglądu skóry. Nie tylko kod genetyczny decyduje o tym, jak szybko się starzejemy. Z każdej strony czyhają zagrożenia: stres, którego codziennie doświadczamy, szkodliwe działanie promieni słonecznych, zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Ginkgo Biloba od wieków stanowi powszechnie znane i cenione naturalne lekarstwo na liczne dolegliwości. Wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu usprawnia funkcjonowanie układu krwionośnego. Zwalcza także wolne rodniki powstrzymując starzenie się i zapobiegając licznym schorzeniom związanym z tym procesem.
Gdy za oknem mróz, wiatr, padający śnieg lub deszcz, czapki są niezbędne. Jakkolwiek jednak pomagają ochronić się przed przeziębieniem, niekorzystnie wpływają na wygląd naszych włosów. Nakrycia głowy sprawiają, że włosy nadmiernie się elektryzują i szybko przetłuszczają. Przydatny może się wówczas okazać ekstrakt z imbiru.
U osób mających negatywne nastawienie do starszych ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych w wieku dojrzałym jest wyższe, informuje sciencenews.org.
Stres, zanieczyszczone środowisko, działanie klimatyzacji - czynników negatywnie wpływających na stan naszej skóry jest wiele, w efekcie ich aktywności cera staje się przesuszona, mniej elastyczna, szybciej się starzeje.
Algi są bogate w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry aminokwasy, związki krzemu, wapnia, jodu oraz cenne mikroelementy. Zawarte w nich witaminy mają bardzo stabilną formę, co zapewnia ich silniejsze działanie. Wszystko to sprawia, że stanowią ważny składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry, także masek do twarzy.
W skórze człowieka występuje siedem różnych ceramidów, tj. lipidów odpowiadających m. in. za elastyczność i zachowanie odpowiedniej temperatury skóry. Wraz z wiekiem ich ilość zmniejsza się, a organizm osoby po czterdziestce nie produkuje ich w ogóle.
Skóra odgrywa ważną rolę dla zdrowia człowieka. Jest też istotnym kryterium oceny naszego wyglądu. Jednakże narażona w ciągu dnia na działanie różnorodnych szkodliwych czynników zewnętrznych w szybkim tempie na nie reaguje. Pierwszymi objawami aktywności wiatru, suchego powietrza, kurzu, promieni słonecznych są plamy na skórze, swędzenie, wypryski, zaczerwienienia oraz suchość. Dlatego też tak ważna jest właściwa ochrona i pielęgnacja skóry. Dziś kosmetyka oferuje liczne zabiegi i preparaty, służące zarówno do upiększania skóry, jak i jej oczyszczania, odżywiania, ochrony, regenerowania.
Ekstrakt z kawioru zawiera składniki, które powstrzymują proces starzenia się skóry i sprawiają, że wygląda młodziej i zdrowiej.
Skóra wrażliwa cechuje się podatnością na uszkodzenia i reakcje alergiczne wynikające z gwałtownej zmiany temperatury, stresu, działania promieni słonecznych, wiatru, klimatyzacji, różnorodnych kosmetyków.
Wraz z wiekiem zmienia się nasz organizm – niestety na niekorzyść. Pojawiają się zmarszczki, słabnie ciało. Trzeba wiele pracy, żeby zapewnić sobie młody, rozpromieniony wygląd, a jednym z elementów tej troski o siebie jest aktywność fizyczna. Okazuje się jednak, że regularne ćwiczenia nie tylko pozytywnie wpływają na ciało, pomagają też „odmłodzić” mózg.
Kiedy w roku 2004 Polska wchodziła do Unii Europejskiej na pytanie „dlaczego głosujesz za wejściem do Unii", aż ponad 80 procent starszych ludzi odpowiadało, że czyni to dla lepszej przyszłości swoich dzieci i wnuków. Nie mieli wobec Unii żadnych własnych oczekiwań. Jednak UE nie zapomina o ludziach starszych, zwłaszcza że ich liczba w europejskim społeczeństwie systematycznie wzrasta - pisze profesor Genowefa Grabowska, poseł do Parlamentu Europejskiego.