Jak obliczyli uczeni z Uniwersytetu Columbia, prawie 10 proc. osób powyżej 65-go roku życia w USA cierpi na demencję, a kolejne 22 proc. zmaga się z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych.
Ogólna zdolność poznawcza (general cognitive ability, GCA) to zróżnicowany zestaw umiejętności takich, jak rozumowanie, pamięć i percepcja. Jej poziom we wczesnej dorosłości jest silniejszym wskaźnikiem funkcji poznawczych i rezerwy kognitywnej w późniejszym życiu niż inne czynniki, takie jak wykształcenie wyższe, złożoność wykonywanego zawodu lub zaangażowanie w aktywność intelektualną w starszym wieku.
Wolontariat w późnym wieku ma związek z lepszymi funkcjami poznawczymi - w szczególności lepszą funkcją wykonawczą i pamięcią epizodyczną.
Seniorzy, którzy grają w cyfrowe gry logiczne, mają takie same zdolności zapamiętywania jak osoby w wieku 20 lat.
Opracowanie leków, które uwalniają niewielkie ilości gazowego siarkowodoru (H2S) może pomóc ludzie dłużej żyć w zdrowiu.
Zidentyfikowano szlaki nerwowe w mózgu, które wpływają na zachowania termoregulacyjne. Za pomocą takich zachowań z kolei wszystkie zwierzęta, także ludzie, regulują temperaturę ciała w odpowiedzi na zmiany w środowisku. Okazuje się, że ważnym elementem całego procesu są emocje.
Czas inaczej oddziałuje na mózgi kobiet i mężczyzn. Mózg ma tendencję do kurczenia się z wiekiem, u mężczyzn jednak następuje to szybciej niż u kobiet. Co więcej, metabolizm tego organu spowalnia wraz z wiekiem i to także może dziać się odmiennie u mężczyzn i kobiet.
Nasilona „konsumpcja" muzyki w ciągu ostatniego stulecia sprawiła, że to, czego słuchasz stało się ważnym elementem osobowości, a także elementem tożsamości grup społecznych i kulturowych. Dla wielu ludzi też ich samoocena ma związek z preferencjami muzycznymi. Być może niechętnie przyznalibyśmy się do tego, że nasz gust muzyczny zmienia się, gdy się starzejemy.
Powszechnie stosowany lek na cukrzycę, który reguluje poziom cukru we krwi, może też zapobiegać zanikowi i zwłóknieniu mięśni - co z kolei może pomóc osobom starszym szybciej wrócić do zdrowia po urazie lub chorobie.
Uczenie się kilku nowych rzeczy jednocześnie zwiększa zdolności poznawcze u osób starszych.
Od 50-go roku życia następuje stopniowe osłabienie zarówno aktywności fizycznej, jak i zdolności poznawczych, ponieważ są one ze sobą skorelowane. Co słabnie jednak jako pierwsze? Czy aktywność fizyczna wpływa na mózg, czy odwrotnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wykorzystano bazę danych ponad stu tysięcy osób w wieku 50 - 90 lat, których zdolności fizyczne i poznawcze były mierzone co dwa lata przez ponad dekadę.
Jeśli chodzi o zmysły, zaburzenie wzroku i słuchu, zwłaszcza jednoczesne, może mieć silny wpływ na zdrowie osób starszych. Problemy te są związane z ograniczeniami w funkcjonowaniu fizycznym i codziennych czynnościach, a także sprzyjają izolacji społecznej, pogorszeniu funkcji poznawczych, depresji i kiepskiej ocenie samoocena stanu zdrowia, jak również trudnościom w komunikacji, a nawet przedwczesnej śmierci.
Regularna aktywność fizyczna może chronić przed osłabieniem funkcji poznawczych zwiazanym z wiekiem, jednak efekt ten zmniejsza się u osób, które się nie wysypiają.
Drzemka w ciągu dnia może pomóc zachować zdrowie mózgu, spowalniając tempo, w jakim organ ten kurczy się wraz z wiekiem.
Osoby, które serwują sobie co najmniej trzy porcje produktów pełnoziarnistych dziennie, mają mniejszy wzrost obwodu talii, ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi w porównaniu do ludzi jedzących mniej niż połowę porcji takich artykułów dziennie.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem