Procesu starzenia nie da się powstrzymać, można go jednak przyhamować. Wszystko zależy od tego, jak ludzie się „prowadzą", a dokładniej, co jedzą, ile czasu są w stanie poświecić na aktywność fizyczną, czy regularnie wykonują badania profilaktyczne, etc. Eksperci niczym mantrę nieustannie wymieniają te wszystkie czynniki zdrowego sposobu życia. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny - po prostu są skuteczne.
Starość w kulturze europejskiej źle się kojarzy. Choć z jednej strony w powszechnej wyobraźni sędziwa osoba stanowi wyobrażenie mędrca i mentora, to jednocześnie jesień życia od dawna wiązana była z przykrym okresem zmagania się z rozmaitymi dolegliwościami. Temat był na tyle ważki, że wiele wieków przed powstaniem gerontologii zajmowali się nim rozmaici specjaliści. Nawet filozofowie nie pomijali opisywanego problemu, np. Cyceron w swoim traktacie "Katon Starszy o starości" pragnął "odczarować" ponurą wizję jesieni życia. Jak się okazuje, kobiety odczuwają silniejszy lęk przed wiekiem sędziwym niż mężczyźni. Jakie są przyczyny tego strachu, zbadali uczeni.
Collegium Civitas zaprasza na bezpłatne warsztaty stosowanej psychologii społecznej i opieki zdrowotnej współfinansowany przez Unię Europejską. Oferta CC skierowana jest do pracowników opieki społecznej, zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, hospicjów oraz osób zajmujących się osobami starszymi i przewlekle chorymi.
Palenie papierosów prowadzi do wielu rozmaitych problemów zdrowotnych. Jakby tego było mało, ma ogromny wpływ na wygląd - negatywny oczywiście. Powoduje zmarszczki, wiotczenie skóry i zmienia odcień cery. Ponadto „zapewnia" nieświeży oddech, pożółkłe zęby i poplamione palce. Lista powodów, dla których warto skończyć z tym nałogiem wydaje się nie kończyć.
Wraz z upływem czasu to wygląd skóry „obwieszcza" kolejne urodziny. Wśród wskaźników objawów starzenia się skóry są zmarszczki, przebarwienia, zwiotczenie z powodu utraty elastyczności. Zrozumienie tego, co w wyniku upływu lat powoduje starzenie się skóry, pomoże podjąć środki zapobiegawcze, aby dłużej zachować młody wygląd.
Gdyby zapytać młodych ludzi, co oznacza proces starzenia się, wielu wskazałoby na rozmaite problemy zdrowotne - usztywnienie stawów, osłabienie mięśni, wzroku i pamięci. W porównaniu do młodości uważanej za czas beztroski, radości i szczęścia, starość rysuje się w ponurych barwach. A jednak to nie jest prawdziwy obraz. Ludzie nie powinni się bać wieku emerytalnego, bo kolejnych etapów życia nie można, wbrew literackim stereotypowym opisom, porównać do schodzenia z nasłonecznionych wyżyn ku ciemnej dolinie...
Ostatnie badania pokazują, że można ocenić szanse na długowieczność osoby dojrzałej na podstawie tego, jak szybko chodzi. Im bardziej energiczny marsz, tym większe prawdopodobieństwo długiego życia.
Im starsza osoba, której zadaje się to pytanie, tym starszy wiek podaje w odpowiedzi. Ponadto obecni seniorzy zapewniają, że czują się zdrowsi i bardziej sprawni niż byli ich rodzice w tym wieku, wynika z ankiety Ipsos Reid przeprowadzonej dla Postmedia News oraz Global TV.
Ma ponad 100 lat, słabo słyszy i niemal nie widzi, ale to nie przeszkadza mu w poszukiwaniu partnerki. 101-letni Malezyjczyk Ahmad Md Isa chce znaleźć towarzyszkę życia.
Wielu ludzi pragnie wyglądać młodziej, niż wskazuje na to ich metryka. Kiedy jednak zdrowie nie dopisuje, problemem jest nawet zachowanie wizerunku zgodnego z datą urodzenia. Zmaganie się z chorobą znacznie postarza, wynika z badań lekarzy St. Michael's Hospital w Toronto.
Dla ludzi starszych naprawdę trudnym zadaniem jest trzymać na wodzy swoje uczucia, gdy oglądają chwytające za serce lub odrażające sceny w filmach, bądź reality show, odkryli psycholodzy. Są za to lepsi niż osoby młodsze w doszukiwaniu się dobrych stron nieprzyjemnych sytuacji i wykazują się większą empatią, wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z University of California w Berkeley.
Przystojny dojrzały mężczyzna jest pożądany nie tylko przez swoje rówieśniczki, jeśli oczywiście odpowiednio o siebie dba. Golenie się, używanie dezodorantu i zakładanie czystych skarpetek nie wyczerpuje troski o ciało i wygląd. Przypomniała o tym ostatnio Jolanta Kwaśniewska pisząc poradnik „Lekcja stylu dla mężczyzn". Warto wiedzieć więcej o sposobach „opieki" nad własnym wizerunkiem.
Mówi się, że ludzie z wiekiem dziecinnieją, trudno ich do czegoś przekonać, bywają uparci i zacietrzewieni. Opiekunowie nie mają łatwego zajęcia, podobnie dojrzałe dzieci starzejących się rodziców doświadczają stresujących sytuacji. Przekornie wypada jednak zapytać, dlaczego w przypadku kontaktów z osobami starszymi nie jesteśmy tak cierpliwi i wzruszeni, jak podczas nużących zabaw z wnukami?
Pasja pochłania wiele czasu i energii (czasem także - pieniędzy), ale jej rozwijanie daje wiele radości i sprawia przyjemność. Dobre samopoczucie i zadowolenie to jednak nie wszystko, hobby może pomóc poprawić funkcje poznawcze w każdym wieku, wynika z badań.
Sarah Jessica Parker pogodziła się ze starzeniem. Aktorka poinformowała, że nie będzie próbowała zatrzymać czasu poddając się zabiegom chirurgicznym.