Penélope Cruz nie boi się starości. Aktorka zapewnia, że kompletnie nie przejmuje się kolejnymi zmarszczkami i innymi zmianami, jakie zachodzą w jej ciele.
Nieśmiertelność nie należy do największych marzeń ludzkości. Tylko 15% ludzi pragnie żyć wiecznie i zaledwie 9% chciałoby żyć ponad 100 lat - czytamy w The Mirror.
Neurolodzy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ujawniają, dlaczego osoby starsze mają problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy. Wraz z ze starzeniem się mózg nie jest w stanie tak skutecznie jak niegdyś przetwarzać nowych informacji, ponieważ określone ścieżki w mózgu ulegają degradacji.
Salma Hayek nie przejmuje się upływem czasu i rywalizacją z młodszymi aktorkami. W odróżnieniu od wielu gwiazd Hollywood, 45-letnia obecjie Hayek podchodzi do kwestii starzenia z dużą dozą dystansu i poczucia humoru.
Standard życia jest wyższy niż kiedykolwiek i ludzie żyją dłużej. Według Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) możemy teraz liczyć na 78 lat życia w porównaniu z 72 odnotowanymi w latach 80. XX w. Europejczycy dożywają również do nieco ponad 60 lat w dobrym zdrowiu i bez upośledzeń wpływających na codzienne zajęcia - według przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) raportu pt. "Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie: Europa 2010". Pytanie, jakie się pojawia, brzmi: czy ludzie mogą żyć w zdrowiu dłużej?
Niewidzialna staruszka, która podmienia tramwajowe tabliczki i metki w sklepach z odzieżą, drapieżna kotka, która czeka tylko, aż zaśniesz, porzucone lalki, które lubią się stroić, poeci i damy przesiadujący w kawiarniach.
Arnold Schwarzenegger nie lubi oglądać swojego odbicia w lustrze. Aktor i były gubernator, w przeszłości znany z muskularnej sylwetki, nie może dziś uwierzyć, jak bardzo czas wpłynął na jego wygląd.
Korzyści płynące z konsumpcji czarnych jagód (Vaccinium myrtillus, borówka czarna) wykazano w kilku badaniach dotyczących żywienia, dzięki zawartości polifenoli owoce te mają pozytywny wpływ na układ krążenia.
Każdy w swoim otoczeniu może wskazać pary, które po trzydziestu, czterdziestu i więcej latach od ślubu wciąż są ze sobą szczęśliwe. Owszem, takich małżeństw nie ma może zbyt wiele, ale zdarzają się i wszyscy patrzą z zazdrością na ich relacje. Jak to się dzieje? Kwestia dotyczy niezwykle dobrze dobranych osób, czy też może „wieczne zauroczenie" wynika z jakichś zewnętrznych uwarunkowań?
Antyoksydanty (przeciwutleniacze) są związkami zapobiegającymi lub opóźniającymi proces utleniania wiązań chemicznych rozmaitych substancji. Wspomagają naturalne mechanizmy ochronne. Ich działanie związane jest z unieszkodliwianiem wolnych rodników krążących po ludzkim organizmie i uszkadzających komórki ciała, który to proces przyczynia się do przyspieszania procesu starzenia się i rozwoju wielu chorób. Wśród najsilniejszych antyoksydantów są flawonoidy.
Procesu starzenia nie da się powstrzymać, można go jednak przyhamować. Wszystko zależy od tego, jak ludzie się „prowadzą", a dokładniej, co jedzą, ile czasu są w stanie poświecić na aktywność fizyczną, czy regularnie wykonują badania profilaktyczne, etc. Eksperci niczym mantrę nieustannie wymieniają te wszystkie czynniki zdrowego sposobu życia. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny - po prostu są skuteczne.
Starość w kulturze europejskiej źle się kojarzy. Choć z jednej strony w powszechnej wyobraźni sędziwa osoba stanowi wyobrażenie mędrca i mentora, to jednocześnie jesień życia od dawna wiązana była z przykrym okresem zmagania się z rozmaitymi dolegliwościami. Temat był na tyle ważki, że wiele wieków przed powstaniem gerontologii zajmowali się nim rozmaici specjaliści. Nawet filozofowie nie pomijali opisywanego problemu, np. Cyceron w swoim traktacie "Katon Starszy o starości" pragnął "odczarować" ponurą wizję jesieni życia. Jak się okazuje, kobiety odczuwają silniejszy lęk przed wiekiem sędziwym niż mężczyźni. Jakie są przyczyny tego strachu, zbadali uczeni.
Collegium Civitas zaprasza na bezpłatne warsztaty stosowanej psychologii społecznej i opieki zdrowotnej współfinansowany przez Unię Europejską. Oferta CC skierowana jest do pracowników opieki społecznej, zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, hospicjów oraz osób zajmujących się osobami starszymi i przewlekle chorymi.
Palenie papierosów prowadzi do wielu rozmaitych problemów zdrowotnych. Jakby tego było mało, ma ogromny wpływ na wygląd - negatywny oczywiście. Powoduje zmarszczki, wiotczenie skóry i zmienia odcień cery. Ponadto „zapewnia" nieświeży oddech, pożółkłe zęby i poplamione palce. Lista powodów, dla których warto skończyć z tym nałogiem wydaje się nie kończyć.
Wraz z upływem czasu to wygląd skóry „obwieszcza" kolejne urodziny. Wśród wskaźników objawów starzenia się skóry są zmarszczki, przebarwienia, zwiotczenie z powodu utraty elastyczności. Zrozumienie tego, co w wyniku upływu lat powoduje starzenie się skóry, pomoże podjąć środki zapobiegawcze, aby dłużej zachować młody wygląd.