Badanie przeprowadzone przez francuski Narodowy Instytut Badań Demograficznych pokazuje, że istnieją znaczne różnice między satysfakcją życiową dojrzałych mężczyzn i kobiet.
Ciało wraz z wiekiem ulega zmianom, jednakże podczas gdy procesy biologiczne odgrywają w intensyfikacji tych zmian znaczną rolę, styl życia może znacznie wpłynąć na stopień „zużycia" organizmu.
Najnowsze globalne badanie Prosumer Report „Starzenie się kontra kult młodości” przedstawione przez Euro RSCG Sensors pokazuje znaczące zmiany w podejściu do starzenia się. Z raportu wynika, że wierzymy, iż będziemy starzeć się z wdziękiem, a sama starość przyjdzie do nas przynajmniej 10 lat później niż do naszych rodziców. Wbrew obiegowym przekonaniom nie chcemy zatrzymać młodości za wszelką cenę, a żyć tylko tyle, ile potrzeba.
W 2050 roku w Afryce będzie żyło prawie tak wielu seniorów jak w Europie. Tymczasem w polityce społecznej na Czarnym Kontynencie brak niezbędnych rozwiązań dotyczących finansowania i systemu opieki społecznej w jeszcze większym stopniu niż na Starym Kontynencie.
Kanony piękna ulegają zmianom, ale chęć bycia atrakcyjnym jest stała. Wygląd ma wpływ na pracę, zarobki, życie społeczne, etc. więc niemal każdy stara się, nie zawsze świadomie, już własnym wizerunkiem zyskać przychylność otoczenia. Dlaczego jednak ładny wizerunek oznacza zwykle młody wygląd?
Prawie trzy czwarte dorosłych mieszkańców Polski myśli o swojej starości – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Zainteresowanie tym etapem życia częściej niż inni wyrażają starsi badani oraz, niezależnie od wieku, kobiety. Polacy powszechnie deklarują, że wiedzą, jak chcieliby zorganizować swoje życie na stare lata, kiedy będą potrzebowali pomocy. Większość chciałaby mieszkać we własnym mieszkaniu, korzystając z doraźnej pomocy bliskich.
Opublikowane w „Current Biology" badania przeprowadzone przez uczonych z Monash University, opisują w jaki sposób mutacje DNA mitochondriów mogą wyjaśnić różnice w długości życia mężczyzn i kobiet.
Kiedy osoba starsza upadnie, to w jej najlepszym interesie jest jak najszybsze przybycie pomocy i z tego właśnie powodu część osób starszych nosi jakiegoś typu system powiadamiający, który umożliwia im bezpośredni kontakt ze służbami ratowniczymi, kiedy dojdzie do najgorszego. Obecnie naukowcy pracują nad sposobem połączenia powiadomień o upadku z jedną z najnowszych metod komunikacji: portalem społecznościowym.
Skóra chroni organizm i podaje nam informacje o otoczeniu oraz przekazuje je o nas samych. Poza tym jest wskaźnikiem stanu zdrowia i wieku. Grubość skóry różni się w zależności od tego, jaką część ciała pokrywa, najcieńsza (około 0,5 mm) znajduje się na powiekach, a najgrubsza skóra (około 4mm) jest na dłoniach i podeszwach stóp.
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Brigham and Women's Hospital (BWH) pokazuje, że powszechna forma lęku, tj. zaburzenia lękowe w postaci fobii, wiąże się z krótszymi telomerami u kobiet w średnim wieku i starszych.
Muszki owocowe pomagają odkryć sekret dłuższego życia. Być może kluczem jest jedzenie mniejszej ilości białka.
Mózgi, w których, pomimo wieku, utrzymane są odpowiednie połączenia nerwowe, zachowują swoje funkcje na wysokim poziomie, wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie organizacji Age UK.
Na zlecenie brytyjskiej organizacji charytatywnej WRVS European Social Survey przeprowadziło ankietę na temat Starzenia się w Europie (Ageing Across Europe) sprawdzając m. in. średnią ilość lat życia w zdrowiu na emeryturze. Polacy wypadli znacznie poniżej przeciętnej krajów OECD.
Z ankiety przeprowadzonej przez European Social Survey na zlecenie brytyjskiej organizacji charytatywnej WRVS wynika, że brytyjscy seniorzy są jedną z najbardziej samotnych grup osób starszych w Europie.
Alicja Janosz twierdzi, że za 30 lat będzie wyglądać jak … mały zgred. Dariusz Dudek powiedział, że mniej martwi go, jak będzie wyglądał, bo liczy się by wtedy mieć blisko siebie kogoś bliskiego. A Maciej Balcar ucieszył się, że czas obejdzie się z nim łagodniej, niż sądził. To tylko część znanych i lubianych osób, które wzięły udział w akcji „I ty będziesz seniorem”.