Funkcjonowanie umysłowe człowieka ma niepodważalny wpływ na jakość naszego życia. Z wiekiem tempo przetwarzania informacji w układzie nerwowym maleje, pamięć zawodzi, pojawiają się problemy z koncentracją i szybkością reakcji. Jak zachować sprawność intelektualną w podeszłym wieku opowiada lek. med. Ewa Jakubowicz - Kierownik Oddziału Dziennego dla Seniorów Scanmed Multimedis.
Jak wynika z badań, funkcje chromosomu Y wykraczają poza określenie płci i przydanie męskich atrybutów, w istocie ta część materiału genetycznego może być uznana za kluczową, jeśli chodzi o długowieczność mężczyzn - może chronić przed rakiem.
Najnowszy Global AgeWatch Index informuje o jakości życia osób po sześćdziesiątce w 96 krajach. Najlepsza starość czeka mieszkańców Norwegii i Szwecji, najtrudniejsza ludzi z Afganistanu i Mozambiku. Polska plasuje się na 32 miejscu.
Po raz dwudziesty czwarty 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Tegoroczny temat dotyczy budowy społeczeństw, w których każdy znajduje miejsce dla siebie.
93-letni Joe Davis od siedemdziesięciu lat wykonuje zawód fryzjera. Codziennie rano otwiera swój zakład, a dwa razy w tygodniu strzyże klientów.
Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego ogłosili odkrycie genu o nazwie AMPK, który może pomóc spowolnić proces starzenia się i pomóc ludziom osiągać długowieczność.
Pieprz świetnie przyprawia potrawy nadając im ostrzejszego smaku. Można go jednak używać w znacznie większej ilości przypadków niż te poprawiające odczucia smakowe. Zobacz, jakie są niezwykłe zastosowania pieprzu.
Badacze porównywali zdolność ludzi starszych i młodszych do reagowania na bodźce wzrokowe i niewizualne w celu pomiaru ich "uwagi przestrzennej".
Prowadzony przez Bank of Montreal Wealth Institute opublikował raport „Cztery klucze do długowieczności", w którym wskazuje główne czynniki szans na dożycie stu lat.
Jakie są obawy osób po czterdziestce? Ciągle myślą o miłości, koncentrują się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu fizycznym, czy martwią się problemami finansowymi? Odpowiedź uzyskała grupa brytyjskich badaczy.
Podwyższony poziom hormonów stresu, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do znacznego osłabienia pamięci krótkotrwałej u osób starszych.
Im krócej dojrzali i starsi ludzie sypiają, tym szybciej starzeje się ich mózg.
- Potrzebne jest duże globalne natarcie, by pokonać demencję - powiedział David Cameron premier Wielkiej Brytanii i zakomunikował zwiększenie środków na badania nad lekami.
„Starzenie się: proces mogą opóźnić zabiegi kosmetyczne, ale nie możemy go uniknąć, to życiowy fakt", czytamy na stronie londyńskiego fotografa. Jednocześnie artysta jest zdania, że stereotypowe postrzeganie starszego wieku nie daje prawdziwego obrazu na jego temat.
„Starość nie radość", słyszymy zewsząd, bo jesień życia wiąże się z rozmaitymi charakterystycznymi dla niej problemami. A jednak da się zobaczyć starszy wiek w innym świetle. Starzenie się ma swoje zalety - zobacz jakie.