Im bardziej się starzejemy, tym częściej narzekamy na zdrowie. Prawdą jest, że w szóstej i kolejnej dekadzie życia ryzyko rozwoju rozmaitych chorób wzrasta, niemniej jednak nie oznacza to, że jesteśmy zdani na kiepskie samopoczucie.
Jeśli jeszcze nie jesteś fanem zielonej herbaty, tych kilka informacji powinno skłonić się cię do sięgnięcia po ten napój.
Niedawno skończyła 95 at, a ciągle jest w świetnej formie. Agnes Kaleti ma na koncie 10 medali olimpijskich, w tym pięć złotych, ciagle jest w formie i promuje gimnastykę wśród młodych adeptek sportu.
Nowe doniesienia ze świata nauki dają nadzieję na skuteczną walkę ze starzeniem się. Eksperci z Mayo Clinic sądzą, że kluczem do dłuższego życia jest śmierć starzejących się komórek.
W ciagu ostatnich dwóch dekad zmniejszyła się częstość rozwoju demencji (w pewnym wieku), a wpływ na to miał określony styl życia i lepsza edukacja.
Starość przychodzi stopniowo i wiąże się z różnymi zmianami dotyczącymi sposobu funkcjonowania organizmu. Nie oznacza to, że czekają nas same kłopoty, po prostu ciało zaczyna zachowywać się inaczej. Sprawdź, jak niezwykłe mogą być te zmiany i jak zaskakujące są niektóre dane dotyczące naszego organizmu.
Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) to jeden z najpopularniejszych chińskich leków ziołowych. Nierzadko stosuje się je w celu osłabienia efektów starzenia się - wielu ludzi w starszym wieku pije herbatę Jiaogulan, bo może ona przedłużyć życie.
Test wykonany przy pomocy komputera może oszacować ryzyko rozwoju demencji.
Tak, dobrze wiemy, że ćwiczenia są dobre np. dla zdrowia układu krążenia, zachowania mobilności, poprawy samopoczucia. Teraz wykazano, że mogą spowolnić rozwój choroby Parkinsona.
Ta „metoda" może być zastosowana jedynie do pewnego wieku, ale daje długtrwałe konsekwencje - posiadanie większej liczby dzieci wydaje się hamować procesy starzenia.
Gryzonie mogą stanowić „narzędzie" diagnostyczne - prawdopodobnie są w stanie wyczuć rozwój choroby Alzheimera przed wystąpieniem kojarzonych z chorobą symptomów.
Oznaki upływu lat pojawią się prędzej czy później bez względu na to, jak usilnie będziemy im zapobiegać czy z nimi walczyć. Prawdą jest jednak i to, że od naszych działań dużo zależy i często nieświadomie wspomagamy proces starzenia się. Może cię zaskoczyć to, co sabotuje twój młodszy wygląd.
Nie, nie wymyślono żadnej nowej substancji, która by odmładzała, ale wystarczy ćwiczyć, by wyglądać młodziej - to silny „zabieg" anti-aging.
W pogoni za młodszym wyglądem chętnie wierzymy w rozmaite informacje o efektywności upiększających działań, zabiegów, preparatów, etc. Niektóre z nich z niezwykłą łatwością się rozpowszechniają i ulegając niesprawdzonym danym, liczymy na urodowy cud. Oto kilka popularnych mitów dotyczących odmładzania.
Możemy mieć doskonały makijaż i młodzieńczy strój, ale niektóre części ciała i tak zdradzają nasz wiek, a nawet przydają nam dodatkowych lat, np. wygląd dłoni ujawnia ilość przeżytych wiosen. Zobacz, jak odmłodzić ręce.