Różne czynniki fizyczne i emocjonalne mogą wpływać na naszą zdolność do zapamiętywania informacji przez całe życie. Okazuje się, że pewną rolę wśród nich odgrywa optymizm - wspomaga pamięć.
Osoby starsze w zamożnych krajach spożywają średnio więcej alkoholu niż ich rówieśnicy z krajów o średnich dochodach. Zwykle starzenie się sprzyja ograniczeniu ilości wypijanego alkoholu, ale następuje ono w różnym tempie i na różnym poziomie.
Niskie poziomy witaminy K mają związek ze zwiększonym ryzykiem ograniczenia mobilności i niepełnosprawności u osób starszych, mówią badacze z Uniwersytetu Tufts.
Biolodzy z Uniwersytetu w Manchesterze wyjaśniają, dlaczego dobry sen naprawdę może przygotować nas na kłopoty nadchodzącego dnia i zapewnić młodszy wygląd.
Osoby z nawracającymi depresjami lub narażone na przewlekły stres mają krótsze telomery w białych krwinkach, mówią badacze z Uniwersytetu w Umeå w Szwecji.
Otyli pacjenci w wieku powyżej 60 lat mogą stracić na wadze tyle samo, co ludzie młodsi, stosując jedynie zmiany w stylu życia.
Ludzie potrafią zapamiętywać szczegóły przeszłych wydarzeń z zaskakującą dokładnością 94 proc., także biorąc pod uwagę wiek. Nasze opowieści o przeszłych wydarzeniach, są dokładne, chociaż szczegóły z czasem blakną.
Samotność jest odpowiedzialna za 18 proc. przypadków depresji wśród osób powyżej 50-go roku życia w Anglii.
Naukowcy z University of Colorado znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego maksymalne tętno (największa liczba uderzeń na minutę, z jaką serce może tłoczyć krew przy maksymalnym obciążeniu) zmniejsza się wraz z wiekiem.
Dostarczanie sobie większej ilości witaminy E z diety może oznaczać niższe ryzyko demencji i choroby Alzheimera.
Palacze w średnim wieku, którzy mają silnie pomarszczone twarze, są pięć razy bardziej narażeni na przewlekłą chorobę płuc niż ich rówieśnicy.
Seniorzy często angażujący się w aktywność fizycznej i ograniczający czas pozostawania w pozycji siedzącej cechują się lepszym ogólnym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego niż pozostali.
Być może chcielibyśmy, by niektóre wspomnienia były dla nas dopstępne przez całe życie, jednak wiele czynników fizycznych i emocjonalnych może negatywnie wpłynąć na naszą zdolność do zachowywania informacji przez długi czas.
Kiedy zbadano obszary mózgu odpowiadające za osłabienie umysłowe, okazało się, że większe zaangażowanie społeczne powstrzymuje niekorzystne zmiany związane ze starzeniem się.
Terapia hormonalna stosowana w okresie menopauzy wiąże się z mniejszą liczbą zmarszczek i mniejszą sztywnością skóry u kobiet po menopauzie, mówią uczeni z Yale School of Medicine.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem