Z wiekiem nasz układ odpornościowy działa słabiej. Stajemy się bardziej podatni na infekcje, a szczepienia nie są już tak skuteczne.
Tkanka tłuszczowa odgrywa ważną rolę w naszym zdrowiu. Jednak z wiekiem traci swoje funkcje, co może prowadzić do cukrzycy typu 2, otyłości, nowotworów i innych problemów. Jak się wydaje jednak, wysoka aktywność fizyczna przez całe życie przeciwdziała temu procesowi.
Dietetycy od dawna zalecają, żebyśmy jedli więcej błonnika. Wiadomo, że jest bardzo ważny dla zdrowego układu pokarmowego, a także przydaje korzyści sercowo-naczyniowych, takich jak obniżony poziom cholesterolu. Teraz ustalono, że błonnik jest również ważny dla zdrowia mózgu. Japońscy uczeni wykazali, że dieta bogata w ten składnik wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju demencji.
Obawy młodszych kobiet o zmarszczki i pogarszający się stan zdrowia powodują, że ich stan emocjonalny jest gorszy niż kobiet, które mają za sobą tak zwaną fazę „kryzysu wieku średniego".
Jeśli sądzisz, że życie jest teraz bardziej stresujące niż kilkadziesiąt lat temu, nie jesteś sam/a. Jeszcze zanim koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać po świecie, badania wykazały, że życie może być teraz bardziej stresujące niż w latach 90-tych dwudziestego wieku.
Dzięki naturalnemu ekstraktowi roślinnemu C. elegans, niepasożytniczy nicień, żył znacznie dłużej niż zwykle.
Wszyscy się starzeją, nie każdy jednak czuje się na swój wiek. Okazuje się, że subiektywne odczucia co do ilości lat, mogą odzwierciedlać starzenie się mózgu. Korzystając ze skanów mózgu MRI, odkryto, że seniorzy, którzy czują się młodziej niż wynika to z ich metrykalnego wieku mają mniej oznak starzenia się mózgu w porównaniu z tymi, którzy czują się na swój wiek lub starzej.
Składniki odżywcze ukierunkowane na określone mechanizmy związane z osłabieniem komórek, które występuje z czasem, mogą poprawić zdrowie i samopoczucie.
Wszyscy wiemy, że powinniśmy ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Potrzebne nam to jest nie tylko dla utrzymania sylwetki w miarę starzenia się, ale i dla sprawności funkcji poznawczych.
Biolodzy z Uniwersytetu w Manchesterze wyjaśniają, dlaczego odpowiedni sen może nas przygotować nas na obowiązki w nadchodzącym dniu. Odpowiednio nastawiony „zegar biologiczny" zwiększa naszą zdolność do dobrego funkcjonowania organizmu, gdy jesteśmy najbardziej aktywni. To zaś ma wpływ na proces starzenia się i wygląd.
Słynny tekst z piosenki: „Don't worry, be happy" („Nie martw się, bądź szczęśliwy/a") to coś więcej niż slogan - ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Eksperci podają coraz więcej dowodów na związek między optymizmem i zdrowym starzeniem się.
Szybkość umysłowa (mental speed), tj. szybkość, z jaką zajmujemy się sprawami wymagającymi niezwłocznego podejmowania decyzji, nie zmienia się znacząco pomimo upływu lat.
Chyba każdy już wie, że ćwiczenia są dobre dla zdrowia, ciągle jednak rodzi to wiele pytań: Ile ćwiczeń? Kto odnosi największe korzyści? W jakim czasie życia? Na University of Pittsburgh przejrzano dziesiątki badań, aby odpowiedzieć na te pytania i ustalono, że seniorzy mogą zapobiec osłabieniu pewnego rodzaju pamięci dzięki regularnym treningom.
Wiadomo, że otyłość powoduje choroby kardiometaboliczne, takie jak nadciśnienie i cukrzyca, nie jest jednak tak, że jedyna przyczyna tych chorób to nadmierna ilość tłuszczu.
Suplement opracowany dla wspomagania naturalnych procesów organizmu wydaje się poprawiać wytrzymałość mięśni i funkcje mitochondriów. Urolityna A może pomóc wzmocnić lub przedłużyć aktywność mięśni u osób starzejących się lub cierpiących na choroby utrudniające aktywność fizyczną.