Jak wynika z ostatnich badań, populacja Tajlandii zwiększyła się w ubiegłym roku o około 300 tys. i obecnie wynosi 62,5 miliona. Naukowcy przewidują, że w ciągu kolejnych 15 lat liczba ludności zwiększy się do 65 milionów, jednocześnie liczba urodzin będzie co roku spadać.
Japonia ma największy na świecie odsetek ludzi starszych i jednocześnie najmniejszy osób poniżej 15 roku życia. Jak podkreśla Kuniko Inoguchi, minister do spraw demografii –„Zauważalny jest wyraźny trend spadkowy urodzin i jesteśmy zdeterminowani zrobić wszystko aby rozwiązać ów problem.”
Jak wynika z raportu przygotowanego przez International Longevity Centre-UK i Merck Company Foundation społeczeństwo Europy starzeje się. Okazuje się, że lista najczęstszych chorób począwszy od wylewów po zawały serca włączając nowotwory i kataraktę wciąż się powiększa co zdaniem naukowców powinno skłonić rządy państw do zastanowienia się nad rozwiązaniami finansowymi dla opieki medycznej w najbliższych latach.
Naukowcy odkryli specyfik pozwalający na zatrzymanie lub nawet odwrócenie procesu starzenia. Eksperymentalny lek farmaceutycznego giganta firmy Pfizer znacząco zwiększa w organizmie starszych osób poziom hormonu działającego podczas dojrzewania.
Wyniki pracy brytyjskiego profesora Toma Kirkwooda, wskazują że od dwóch wieków co 10 lat średnia życia ludzi wydłuża się o 2 lata. Naukowiec wziął w swoich badaniach pod uwagę ostatnie 200 lat ludzkości.
Dermatolodzy oraz dietetycy ostrzegają, że sposób odżywiania się (uwaga ta dotyczy w szczególności wysoko przetworzonych produktów, rafinowanych cukrów i nadmiernej ilości alkoholu) oraz styl życia mogą powodować przedwczesne starzenie się skóry.
Holenderski instytut badawczy Iris prognozuje niższy popyt na akcje i zwiększone zainteresowanie obligacjami na starym kontynencie w związku ze starzeniem się społeczeństw europejskich. Zgodnie z obserwacjami tego ośrodka, zajmującego się świadczeniem usług inwestycyjnych, osoby młode preferują na ogół lokowanie kapitału w akcje, podczas gdy starsi inwestorzy w obawie przed ryzykiem zdecydowanie częściej decydują się na obligacje. Odkładając więcej w wieku produkcyjnym dążą do tego, by spożytkować swoje oszczędności po przejściu na emeryturę.
Japończycy są coraz starsi - już 20 procent z nich to osoby powyżej 65 roku zycia - wynika z rządowego raportu. Przy obecnym trendzie w 2015 roku emerytami będzie ponad jedna czwarta mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, a w 2050 - jedna trzecia.
Nintendo - jedna z największych na świecie firm zajmujących się grami elektronicznymi pragnie ukierunkować swoją strategię ku ludziom starszym. To część wielkiego planu rozwoju firmy, który ma na celu podbicie światowego rynku lub przynajmniej jego rozwijającego się segmentu. Plan rozwoju nowych gier ma za zadanie dotarcie do zapomnianej przez ów segment części społeczeństwa, a mianowicie seniorów.
Jeśli kiedykolwiek interesowało cię, jak będziesz wygladał Ty lub Twoi bliscy w jesieni swojego życia, możesz teraz to sprawdzić. Wystarczy przesłać swoje zdjęcie i podać dane o obecnym wieku i typie na stronę internetową, a w zamian otrzymasz portret około 65-letniego siebie.
Positive Ageing (Pozytywne Starzenie się) to termin określający wszelkie działania polepszające byt starszych osób. W dniach od 29 września do 7 października 2006 roku rozpocznie się tydzień Positive Ageing w Irlnadii.
Starzenie się globalnej populacji jest jednym z największych wyzwań przed jakim obecnie stoi świat. Jest to jednocześnie potencjalna okazja, gdyż starsi ludzie są źródłem wiedzy i mają niezwykle istotny wpływ na życie i rozwój społeczeństw całego świata.
Dorośli w Stanach Zjednoczonych bardziej boją się choroby Alzheimera niż ataku serca czy wylewu. Jak pokazują wyniki ankiety przygotowanej przez MetLife Foundation, dziewięć na dziesięć osób mimo obaw przed Alzheimerem, nie czyni żadnych kroków przygotowujących na nadejście choroby.
Zakończyła się trwająca 2 dni konferencja zorganizowana przez Uniwersytet Szeciński pt. "Humanistyka wobec starości". Międzynarodowe spotkanie ekspertów zaowocowało kilkoma ciekawymi spostrzeżeniami odnośnie starzenia się. Jak się okazuje największą trudnością jest samo zdefiniowanie pojęcia "starość" i brak umiejętności otwartego rozmawiania o różnorodnych aspektach związanych z tym procesem.
Gerontolodzy i geriatrzy z całego świata spotkają się między 20 a 22 października w Galway (Irlandia). Gerontologia to nauka badająca przyczyny i procesy starzenia się organizmów.