Statystycznie rzecz ujmując, ludzie będą żyć trzy lata dłużej niż szacowano, co znacznie winduje koszty starzenia się i pokazuje, że fundusze emerytalne są źle przygotowane, informuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Do 2030 roku w Polsce 8,5 mln osób (23,8 % populacji) osiągnie wiek powyżej 65 lat. Demograficzne starzenie się społeczeństwa stanie się trzykrotnie szybsze niż w latach ubiegłych. Równocześnie liczba osób w wieku 0-19 lat spadnie o 40% a o 39% spadnie liczba ludności w wieku 20-34 lat. Liczba osób w wieku powyżej 65 lat i starszych wzrośnie o 74%. Tym samym wzrośnie dwukrotnie, do blisko 4 mln, populacja osób zagrożona wielochorobowością i niepełnosprawnością.
Do roku 2060 populacja Japonii skurczy się o 30 procent - alarmują demografowie. Cztery na dziesięć osób przekroczy zaś 65 lat - będzie ich ponad 35 milionów, przy zaledwie 8 milionach dzieci do lat 14.
Jak wynika z informacji Istat (L'Istituto nazionale di statistica, Narodowy Instytut Statystyczny), liczba obcokrajowców mieszkających we Włoszech potroi się do 2065 roku. Zwiększy się też średnia wieku obywateli.
W Chinach co roku przybywa milion osiemdziesięciolatków.
Nowoczesne urządzenia umożliwiają osobom starszym dłuższe pozostanie we własnym domu i prowadzenie niezależnego życia. Szkoci docenili tę szansę, rząd będzie finansował teleopiekę.