W krajach o większych nierównościach - ekonomicznych, związanych z zanieczyszczeniem lub chorobami - ludzie cechują się starszym biologicznym wiekiem mózgu, mówią eksperci z University of Surrey.
Dieta ketogeniczna zyskała popularność jako skuteczny sposób utraty na wadze. W badaniach na gryzoniach wykazano, że może także pomóc zachować dobrą pamięć. Teraz odkryto mechanizm, który pokazuje, dlaczego ten rodzaj odżywiania się oddziałuje na zdrowie mózgu i starzenie się.
Szacując wiek mózgu ludzi na podstawie skanów MRI z wykorzystaniem uczenia się maszynowego określono różne czynniki ryzyka przedwczesnego starzenia się mózgu.
Starzenie się mózgu jest przyspieszone o około 26 proc. u osób z postępującą cukrzycą typu 2 w porównaniu z ludźmi bez tej choroby.
Wszyscy się starzeją, nie każdy jednak czuje się na swój wiek. Okazuje się, że subiektywne odczucia co do ilości lat, mogą odzwierciedlać starzenie się mózgu. Korzystając ze skanów mózgu MRI, odkryto, że seniorzy, którzy czują się młodziej niż wynika to z ich metrykalnego wieku mają mniej oznak starzenia się mózgu w porównaniu z tymi, którzy czują się na swój wiek lub starzej.
Osoby z różnych grup wiekowych wzięły udział w eksperymencie, w którym opuszkami palców miały wyczuć dwie znajdujące się dość blisko siebie igły. Starsi uczestnicy postrzegali te dwa punkty jako jeden, nawet jeśli igły znajdowały się dość daleko od siebie, tymczasem osoby młodsze rozróżniały je jako dwa odrębne punkty, co świadczy o osłabionej percepcji dotykowej seniorów. To zaburzone odczuwanie, którego doświadczają ludzie starsi, idzie w parze z przestrzennym wzmocnieniem aktywności mózgu, które określa się jako mechanizm kompensacyjny.
Interakcje społeczne, które dostarczają nam wsparcia, są ważne dla powstrzymania osłabienia zdolności poznawczych, jakie zachodzą podczas starzenia się mózgu.
Przewiduje się, że na całym świecie do roku 2050 nawet 152 miliony ludzi zachoruje na chorobę Alzheimera. Jak dotąd nie ma leków, które mogłyby w istotny sposób zapobiec rozwojowi tej formy demencji i odwrócić zaburzenia funkcji poznawczych. Coraz więcej dowodów wskazuje jednak, że odpowiedni styl życia i dbanie o zdrowie naczyń krwionośnych ma korzystny wpływ na ogólną wydajność poznawczą. Okazuje się, że dobrostan psychiczny i osłabianie wpływu stresu, np. poprzez praktykowanie medytacji, może osłabić wiele czynników ryzyka choroby Alzheimera.
Institute of Food Technologists (IFT) podaje listę ośmiu składników, które mogą pomóc utrzymać mózg w dobrej kondycji.
W starszym wieku trudniej jest poznawczo „ogarnąć" świat. Jednak nasz mózg opracowuje strategie spowalniające skutki starzenia się.
Nowe badanie sugeruje, że związane z wiekiem zmiany w mózgu następują wcześniej niż sądzono, jednak określone zmiany w diecie mogą spowolnić to pogorszenie.
Pewne składniki odżywcze pomagają w zachowaniu zdrowia mózgu, pomimo upływu lat, mówią neurolodzy.
Nadciśnienie to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do zagrażających życiu chorób i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że nie pozostaje też bez wpływu na nasze zdolności poznawcze - zbyt wysokie ciśnienie w starszym wieku zwiększa ryzyko rozwoju demencji.
Gry video 3D moga być pomocne w powstrzymywaniu starzenia się mózgu. W przypadku ludzi grających w gry 3D można zaobserwować wzrost objętości istoty szarej w hipokampie i móżdżku, a także poprawę pamięci krótkotrwałej.
Niektóre produkty mogą istotnie poprawić stan starzejącego się mózgu, zapobiegając negatywnym zmianom związanym z wiekiem.