Starzenie się społeczeństwa to jeden z problemów współczesnego świata, przyjmując, że za seniora uznaje się osobę, która ukończyła 60 lat szacuje się, że na świecie żyje ok. 605 mln ludzi starszych. W Polsce seniorzy stanowią 13 procent społeczeństwa.
Wprowadzenie geriatrycznego szkolenia dla studentów spowoduje podwyższenie jakości opieki nad osobami starszymi. Znaczący wzrost liczby pacjentów w sędziwym wieku jest równoznaczny z większym zapotrzebowaniem na geriatrów. The Vanderbilt University Medical Center (znajdujące się w mieście Nashville w Tennessee) otrzymało 2 miliony dolarów na szkolenia w zakresie tej specjalności.
Od listopada bieżącego roku opiekunki z 10 nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej będą mgły pracować w Austrii legalnie, kroki w tym kierunku poczynił austriacki minister gospodarki Martin Bartenstein. Dotychczas chętnie zatrudniano kobiety jako opiekunki, ale był to nielegalny proceder, rodziny proponujące pracę, po wejściu w życie nowych przepisów, unikną płacenia kary.
Tysiące starszych pacjentów publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii umiera każdego roku, gdyż nie ma dla niech miejsca w oddziałach intensywnej terapii i pooperacyjnych - alarmują autorzy trwającego 6 lat badania.
Z inicjatywy organizacji zajmującej się walką ze znęcaniem się nad osobami starszymi, obchodzimy dziś po raz pierwszy Światowy Dzień Praw Osób Starszych (World Elder Abuse Awareness Day) – poświęcony osobom starszym, źle traktowanym, zaniedbywanym i wykorzystywanym przez swoje otoczenie. Na całym świecie problem, któremu poświęcono dzisiejszy dzień, nadal pozostaje nierozpoznany lub lekceważony, a jest przecież tak skomplikowany i wielopłaszczyznowy.
W dzisiejszych czasach wielu ludzi oburza się na nazywanie ich seniorami. Starzenie się jest postrzegane w kategoriach kłopotliwego problemu - zarówno dla jednostki jak i dla społeczeństwa, a stereotypy dotyczące seniorów należą do tych najsilniej zakorzenionych. Być osobą starszą - to nieodparcie kojarzy się z mniejszymi możliwościami fizycznymi i umysłowymi, mniejszą "przydatnością", niekiedy także z chorobami i biedą. Czy jednak te stereotypy mają coś wspólnego z rzeczywistością?
Częstym problemem starszych osób jest radzenie sobie z czynnościami życia codziennego. Okazuje się, że znalezienie odpowiedniej pomocy też nie jest sprawą łatwą. Aby ustrzec się oszustów i niesolidnych agencji oferujących takową pomoc, w USA powstał rządowy system informacyjny o nazwie "Eldercare Locator".
Firma Medicover przygotowała program zapewnienia całodobowego bezpieczeństwa osobom w podeszłym wieku. Specjalny system przywoławczy umożliwi starszej osobie po naciśnięciu jednego przycisku noszonego na przegubie lub na szyi natychmiastowy kontakt z lekarzem.
W Australii ludzi powyżej 65 roku życia jest już ponad 27 proc. szacuje się, że do 2051 roku będzie takich osób ok. 30 proc. Średnia wieku wynosi w tym kraju teraz 36,4 lat. Badania pokazują, że co druga dojrzała osoba, która próbuje znaleźć lub zmienić pracę ma na to szansę.