"Starzejąca się kobieta w kinie popularnym – niedoceniana, mało atrakcyjna, niemiła i ograniczona" – napisał swego czasu magazyn Sex Roles, poświęcony zagadnieniom kulturowej tożsamości płci. We współczesnym świecie ogarniętym obsesją młodości, piękna i witalności, twórcy filmów nie mają czasu ani ochoty by skierować swoją uwagę na perypetie dojrzałych przedstawicielek płci pięknej, uważa wielu znawców tematu. Czy jest tak naprawdę? Odpowiedź przynosi lektura raportu zatytułowanego "Starsze kobiety w filmie pełnometrażowym" autorstwa Brytyjskiego Instytutu Filmowego (BFI).
Z inicjatywy organizacji zajmującej się walką ze znęcaniem się nad osobami starszymi, obchodzimy dziś po raz pierwszy Światowy Dzień Praw Osób Starszych (World Elder Abuse Awareness Day) – poświęcony osobom starszym, źle traktowanym, zaniedbywanym i wykorzystywanym przez swoje otoczenie. Na całym świecie problem, któremu poświęcono dzisiejszy dzień, nadal pozostaje nierozpoznany lub lekceważony, a jest przecież tak skomplikowany i wielopłaszczyznowy.
Częstym problemem starszych osób jest radzenie sobie z czynnościami życia codziennego. Okazuje się, że znalezienie odpowiedniej pomocy też nie jest sprawą łatwą. Aby ustrzec się oszustów i niesolidnych agencji oferujących takową pomoc, w USA powstał rządowy system informacyjny o nazwie "Eldercare Locator".