Zawiązane w styczniu 2016 r., unijne Porozumienie w Sprawie Zmian Demograficznych ma stworzyć środowiska, które wspomagają aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu poprzez wymianę najlepszych praktyk. Projekt AFE-INNOVNET, którego celem było zawiązanie tego Porozumienia, zgromadził 29 partnerów z 18 krajów.
Projekt SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe Badanie na Temat Zdrowia, Starzenia się i Emerytur w Europie) ma na celu zebranie danych na temat warunków życia osób po pięćdziesiątym roku życia, ludzie w tym wieku stanowią bowiem ważną grupę europejskich społeczeństw, a jej liczebność rośnie w niespotykanym dotąd tempie.
Dwie starsze panie zostały oskarżone i uznane winnymi morderstw na bezdomnych i przywłaszczenia sobie pieniędzy z polis ubezpieczeniowych ofiar. Staruszki ukradły 2,8 milionów dolarów.
Przestępczość starszych ludzi rośnie z dnia na dzień. Renciści napadają na sklepy i apteki, kradną przede wszystkim żywność i lekarstwa. Złapani trafiają do specjalnych więzień dla seniorów. Na szczęście to nie są fakty. Niemiecka stacja ZDF emituje thriller o emerytach, prognozując w 2030 roku Powstanie Starców.
Przywódca brytyjskich konserwatystów David Cameron podczas poniedziałkowego mityngu organizacji dobroczynnej "Age Concern", zarzucił Blairowi prowadzenie polityki dyskryminującej ludzi starszych. Forsowanej przez premiera koncepcji "młodej Brytanii" lider torysów przeciwstawił wizję "dojrzałego kraju, który swoje najlepsze lata ma jeszcze przed sobą".
Międzynarodowe seminarium poświęcone problemom starzenia się odbyło się niedawno w Yaounde, stolicy Kamerunu. Biorą w nim udział przedstawiciele 13 krajów Afrykańskich oraz Wielkiej Brytanii.
Projekt o nazwie „Dziadek, babcia z półkolonii” to nowa inicjatywa gdańskiego Domu Pomocy Społecznej „Ostoja”. Idea pomysłu Ewy Zawadzkiej – dyrektora ośrodka dla seniorów, polega na organizowaniu wspólnego wypoczynku dzieciom ze Stogów, które wakacje spędzają w domu i pensjonariuszom ośrodka Ostoja.
Fundacja PZU i Akademia Rozwoju Filantropii zapraszają organizacje pozarządowe do zgłaszania projektów na drugą edycję konkursu "Łączymy pokolenia". Na drodze konkursu chcemy dofinansować innowacyjne, dobrze opracowane i zaplanowane przedsięwzięcia, realizowane w oparciu o współpracę międzypokoleniową osób starszych (powyżej 60. roku życia) oraz dzieci i młodzieży (od wieku przedszkolnego do 25 lat).
Kognitywne funkcje naszego mózgu to podstawowe działania tj. mówienie, myślenie, pamiętanie czy chociażby uczenie się. Najnowsze doniesienia zachodniej prasy medycznej wskazują na ścisły związek kognitywnych funkcji mózgu z szybkością chodzenia u ludzi starszych.