Podobno w narzekaniu jesteśmy jedną z najlepszych nacji. Owszem, powodów mamy dość sporo, a gdy do rozmaitych zewnętrznych kłopotów dochodzą jeszcze te związane ze starzeniem się - jak najbardziej jesteśmy usprawiedliwieni. A może na przekór (sobie? rzeczywistości?) warto zobaczyć wiek seniorski nieco inaczej... oto kilkanaście przewrotnych prawd o jesieni życia.
Blokując zdolność organizmu do odczuwania bólu można żyć dłużej, mówią uczeni. U ludzi ból łagodzi składnik papryki chili, więc słynna ostra przyprawa może okazać się kluczem do długiego zdrowego życia.
Homary stanowią jedno z najwykwintniejszych i nie najtańszych dań, okazuje się jednak, że skorupiaki te mogą „zaoferować" znacznie więcej - być może stanowią klucz do długowieczności.
Uczeni oszacowali wiek, w którym mężczyźni stają się najbardziej gderliwi i mają najgorszy humor - szczyt zrzędliwości osiągają koło siedemdziesiątki.
Problematyka wieku dojrzałego i przygotowania się na niego, a także działania przeciwko dyskryminacji seniorów znajdują się w centrum uwagi programu „Oswajanie starości”. Druga seria programów ruszajuż 27 kwietnia.
Dla każdego społeczeństwa samobójstwo to niewygodny temat. Jak bowiem wyjaśnić, że pomimo postępu cywilizacyjnego , tak imponującego rozwoju medycyny, a wreszcie deklarowanego poczucia wspólnoty danej społeczności, istnieją zdruzgotani ludzie decydujący się na odebranie sobie życia? Ze statystyk wynika, że wysokie prawdopodobieństwo samobójstwa dotyczy osób starszych, które często nie uzyskują odpowiedniego wsparcia ze strony innych i nierzadko zmagają się nie tylko z licznymi chorobami, ale i samotnością.
Starość pozostaje niepopularnym tematem. Choć ludzi w dojrzałym i sędziwym wieku przybywa, w mediach, służbie zdrowia i nauce obecność tego tematu wciąż jest niewystarczająca, a jeśli się pojawia, to zwykle w negatywnym kontekście. Czy starość może być inspirująca, ciekawa, przyjemna? Tak, odpowiada wielu. Może któryś z poniższych cytatów pozytywnie Cię nastroi?
Samotność stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia osób starszych. Może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 proc. Badania wykazały też, że dwa razy silniej wpływa na wcześniejszą śmierć niż otyłość.
Nasze zawołanie „na zdrowie" i bardzo podobne w Rosji jest związane raczej z problemami zdrowotnymi niż dobrą prognozą dla stanu naszego organizmu. Z badań wynika, że aż jedna czwarta Rosjan umiera przed 55 rokiem życia, a jednym z głównych powodów przedwczesnej śmierci jest nadmierne spożycie alkoholu.
Opieka nad osobą starszą jest zadaniem wymagającym wiele czasu i poświęcenia. Niestety nie każdy senior w naszym kraju może liczyć na pomoc. 49 procent Polaków przyznaje, że w żaden sposób nie udziela pomocy osobom starszym – pokazuje najnowsze badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie Promedica24. Jeżeli już decydujemy się na wsparcie seniorów, jesteśmy w stanie poświęcić im zaledwie kilka godzin w tygodniu.
W czwartek 14 listopada seniorzy z Małopolski będą mieć swoje święto. Tego dnia w siedzibie Małopolskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Dietla w Krakowie odbędą się wykłady, targi zdrowia oraz prezentacja Małopolskiej Karty Seniora. Organizatorem tej imprezy jest Stowarzyszenie MANKO, wydawca ogólnopolskiego magazynu „Głos Seniora”.
Oswajanie starości, poprawa komfortu życia osób starszych – pomimo chorób i efektów upływu lat – to główny cel, który stawiają sobie organizatorzy kampanii społecznej „Zdrowi Wiekowi”, która została zainaugurowana wczoraj. Akcja adresowana jest przede wszystkim do osób, które mają pod opieką starszych rodziców czy krewnych.
Jak oswoić starość? – odpowiedzi na to pytanie poszukiwać będą organizatorzy i uczestnicy IV edycji Sopockich Targów Seniora, które odbędą się 19 i 20 października w Sopocie. Prócz licznej oferty wystawienniczej adresowanej do seniorów zaplanowano bogaty program edukacyjno-kulturalny, w tym m.in. ciekawe wykłady, warsztaty czy konsultacje zdrowotne.
Alice Munro, 82 -letnia Kanadyjka, została laureatką literackiej Nagrody Nobla 2013 roku.
Za kilka dni będziemy po raz 22 obchodzić Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. To święto stanie się 1 października centrum wydarzeń akcji społecznej organizowanej przez Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”. Celem inicjatywy jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na obecność osób starszych w naszym społeczeństwie.