85-letni Abdullah Sevinç, mieszkaniec Van w Turcji, został ojcem bliźniaków. To jego czternaste i piętnaste dziecko.
Choroba Alzheimera dotyczy całej rodziny. Dlatego już 9 maja w Katowicach odbędą się bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób chorych na Alzheimera. Nietypowe spotkanie poświęcone będzie właściwej opiece nad chorymi, będzie miało także formę grupy wsparcia dla rodzin i bliskich. Organizatorem warsztatów „Alzheimer – wspólne wyzwanie” jest katowicka klinika Neuro-Care we współpracy ze Śląskim Stowarzyszeniem Alzheimerowskim. Celem warsztatów jest wsparcie opiekunów w ich codziennych zmaganiach oraz zwrócenie uwagi na potrzeby rodzin chorych.
Wiek średni zaczyna się w wieku 60 lat, mówią uczeni. Na podstawie nowych badań modelowania populacji uczeni szacują, że ze względu na wzrost długości życia, wiek, który był uważany za starszy, powinien być uznawany za średni.
Temat choroby Alzheimera zawsze wywołuje wiele nieprzyjemnych emocji, zwłaszcza wśród najbliższych osób dotkniętych chorobą, którzy głównie ze strachu przed nazwaniem schorzenia odwlekają wizytę u lekarza. Specjaliści Przychodni Prosen wyjaśniają jednak, że tylko dzięki wczesnej diagnozie i odpowiedniemu leczeniu można spowolnić postęp choroby i tym samym wydłużyć okres sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej chorego.
Na pytanie zadane seniorem przez ONZ „Czy twoje życie ma sens?”, aż czterech na dziesięciu polskich emerytów odpowiedziało, że nie. Czy jest aż tak źle?
Zdrowie osób starszych w dużej mierze zależy od tego jaki tryb życia prowadzą. Zakładanie, że emerytura to czas, w którym powinniśmy zaszyć się w domu i odpocząć po wielu ciężkich latach pracy, nie przynosi wielu korzyści. A przecież starość może być taka kolorowa!
Dążenia do odkrycia eliksiru życia, fontanny młodości czy sadzawki nektaru nieśmiertelności przez całe stulecia nie dawały spokoju alchemikom i badaczom. Czy możemy żyć wiecznie? Misja, jaką podjęli przedsiębiorcy z Krzemowej Doliny, ma przynieść odpowiedź na to pytanie.
Każdy chce cieszyć się młodością jak najdłużej. Niestety bardzo często wiedzę o sposobach na zachowanie pięknego wyglądu czerpiemy z niesprawdzonych źródeł i nieświadomie przyśpieszamy procesy starzenia. Co zatem robimy źle, a co sprawi, że nasza skóra będzie jeszcze długo prezentować się wyjątkowo?
Muzyka silnie oddziałuje na zdolności poznawcze. 90-letnia kobieta, z którą z powodu demencji codzienny kontakt jest bardzo utrudniony, „wraca do siebie" po założeniu słuchawek...
Trend późnego macierzyństwa może mieć swoje dodatkowe (poza ekonomicznym) uzasadnienie - wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem długowieczności.
Podobno w narzekaniu jesteśmy jedną z najlepszych nacji. Owszem, powodów mamy dość sporo, a gdy do rozmaitych zewnętrznych kłopotów dochodzą jeszcze te związane ze starzeniem się - jak najbardziej jesteśmy usprawiedliwieni. A może na przekór (sobie? rzeczywistości?) warto zobaczyć wiek seniorski nieco inaczej... oto kilkanaście przewrotnych prawd o jesieni życia.
Blokując zdolność organizmu do odczuwania bólu można żyć dłużej, mówią uczeni. U ludzi ból łagodzi składnik papryki chili, więc słynna ostra przyprawa może okazać się kluczem do długiego zdrowego życia.
Homary stanowią jedno z najwykwintniejszych i nie najtańszych dań, okazuje się jednak, że skorupiaki te mogą „zaoferować" znacznie więcej - być może stanowią klucz do długowieczności.
Uczeni oszacowali wiek, w którym mężczyźni stają się najbardziej gderliwi i mają najgorszy humor - szczyt zrzędliwości osiągają koło siedemdziesiątki.
Problematyka wieku dojrzałego i przygotowania się na niego, a także działania przeciwko dyskryminacji seniorów znajdują się w centrum uwagi programu „Oswajanie starości”. Druga seria programów ruszajuż 27 kwietnia.