Jeśli w jakimś regionie następuje klęska żywiołowa i ludzie zmuszeni są do opuszczenia swych domów, przeżywają ogromną traumę, która może mieć istotny wpływ na zdrowie umysłu. Okazuje się, że seniorzy, którzy muszą być ewakuowani, są bardziej narażeni na demencję.
Poczucie szczęścia do pewnego stopnia może zależeć od płci i wieku. W jednym okresie życia to panie są szcześliwsze, w innym - panowie.
Człowiek starszy nie ma wyboru, musi się godzić ze wszystkim – mówi 90-letnia pani Krystyna. Nie może tak być – alarmuje Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”” i zachęca do zaangażowania się w akcję Godność się nie starzeje!
Na początku października już po raz siódmy odbędzie się Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych PUMA 2016. Tradycyjnie, oprócz przeglądu organizatorzy zaplanowali konferencję naukowo-szkoleniową, w tym roku w całości poświęconą starzeniu się.
Z czym kojarzy nam się starość? Czego doświadczają współcześni seniorzy i jakie stoją przed nimi wyzwania? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy odbywającej się we Wrocławiu interdyscyplinarnej konferencji pod tytułem: „Nic już nie muszę!" Blaski i cienie późnej dorosłości
Najnowsze badanie opinii publicznej „Attitudes towards ageing”, dotyczące sytuacji społecznej i zdrowotnej oraz perspektyw dla osób w podeszłym wieku w Polsce pokazuje, że najbardziej martwimy się o swoje zdrowie i opiekę długoterminową. Aż 69% badanych obawia się czy będą sprawni i samodzielni, a dla prawie 90% zdrowie jest najwyższą wartością w starszym wieku. Badanie „Attitudes towards ageing” przeprowadzone na zlecenie Bupa, której częścią jest Lux Med, obrazuje oczekiwania polskiego społeczeństwa i obawy związane z wkraczaniem w wiek emerytalny oraz zmaganiem się z problemami osób starszych.
Trzeba jeść orzechy, oliwę z oliwek, ryby i nasiona, a będzie można żyć dłużej i zdrowiej.
Starzenie się ludności jest jednym z największych wyzwań społecznych i gospodarczych stojących przed UE. Wzrasta liczba osób w starszym wieku (powyżej 65 lat) i odnotowuje się szczególnie szybki wzrost liczby osób w bardzo podeszłym wieku (powyżej 85 lat). Te zmiany demograficzne silnie oddziałują na wymogi w zakresie systemów zdrowia i opieki, ale także dotyczą rynków pracy, systemów zabezpieczeń emerytalnych i społecznych oraz finansów publicznych. Poniżej garść statystyk Eurostatu.
Polskie społeczeństwo, podobnie jak społeczeństwa w całej Europie, starzeje się. Spada liczba dzieci, wydłuża się długość życia, wzrasta odsetek seniorów. Jakie wyzwania stoją przed medycyną w odniesieniu do nich? Na ten temat rozmawiamy z dr n. med. Elżbietą Kozak-Szkopek, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie geriatrii z Kliniki Geriatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jest kilka „złotych zasad" dobrego (czyli zdrowego i szczęśliwego) starzenia się. Bez względu na szerokość geograficzną i osobiste doświadczenia pozostają w mocy. Zastosuj je, a zyskasz duże szanse na pełnię życia pomimo upływu czasu i tak wielu zachodzących zmian.
Im bardziej się starzejemy, tym częściej narzekamy na zdrowie. Prawdą jest, że w szóstej i kolejnej dekadzie życia ryzyko rozwoju rozmaitych chorób wzrasta, niemniej jednak nie oznacza to, że jesteśmy zdani na kiepskie samopoczucie.
Kolejne badania potwierdzają, że warto „czekać" na starość - ludzie w wieku 65-79 lat są najszczęśliwsi.
4 lutego rusza kampania „To nie musi być wiek, to może być chłoniak”, która poświęcona jest edukacji w zakresie występowania i rozpoznawania chłoniaków. Celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że dolegliwości, które traktowane są jako typowe dla osób starszych nie zawsze są związane ze starością i mogą być wywołane przez chorobę nowotworową, która może rozwijać się podstępnie, a wczesne symptomy nie są charakterystyczne.
Uczeni z Uniwersytetu Harvarda przez 75 lat prowadzili badania dotyczące tego, co decyduje o poczuciu szczęścia. Teraz w ramach TED talk Robert Waldinger, współautor badania, przedstawił ciekawe wyniki tych analiz.
Jeśli chcesz zwiększyć poczucie szczęścia, spędzaj więcej czasu na tym, co dla ciebie ważne, niż na zarabianiu pieniędzy.